Çelik halatlarla güçlendirilmiş dolgu duvarlı betonarme çerçeve sistemin bilgisayar destekli deprem analizi
Earthquake analysis with computer program of reinforced concrete structure with infill wall that is reinforced by stell cables
- Tez No: 343940
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Betonarme binaların deprem davranışlarının iyileştirilmesi, performans seviyelerinin arttırılması günümüz deprem mühendisliğinin önemli konuları arasındadır. Günümüzde mevcut binaların deprem davranışlarının iyileştirilmesi amacıyla çeşitli şekillerde güçlendirme teknikleri uygulamak mümkündür. Mevcut betonarme binaların deprem performanslarının artırılması genel olarak, sisteme perde veya çelik diyagonel elemanlar eklenerek binanın rijitliğinin ve dayanımının artırılması ya da belirli yapısal elemanların mantolanması (beton manto veya çelik sargı gibi) veya fiber takviyeli polimer (FRP) ile güçlendirilmesi sağlanmaktadır. Bu güçlendirme tekniklerinin yanı sıra harici güçlendirme teknikleri de mevcuttur. Harici güçlendirmede bütün uygulama bina dışında yapılacağından yapıyı kullananların günlük yaşamları çok az etkilenmekte ve uygulama çok hızlı gerçekleştirilmektedir. Ayrıca, bu güçlendirme sisteminin, betonarme perde uygulaması gibi diğer dahili güçlendirme tekniklerine göre bir üstünlüğü yapının kütlesinin diğerlerine göre çok daha az miktarda artırılmasıdır.Bunun sonucu olarak yapı üzerine gelen deprem yükleri diğer takviye tekniklerinden daha az olacak, temellerin takviye maliyetleri de daha düşük olacaktır.Bu sebeple bu çalışmada bina sistemlerinin güçlendirilmesi amacıyla harici çelik halat elemanlarla dolgu duvarların etkisi de dikkate alınarak güçlendirilmiş veEşdeğer Deprem Yükü yöntemiyle SAP2000 programı ile analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda çelik halatlarla güçlendirilmiş betonarme binanın performansı incelenmiş ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. SAP2000 programı kullanılarak yapılmış olan çalışmada betonarme binaların güçlendirilmesinde çelik halat elemanların kullanılması oldukça iyi sonuçlar vermiştir. Elde edilen sonuçlara göre binaların dayanımının arttırılarak deprem davranışlarının iyileştirilmesinde olumlu katkısının olduğu görülmüştür
Özet (Çeviri)
Improvement of seismic behavior and to increase performance levels of reinforced concrete buildings, are among the important issues of today's earthquake engineering. Nowadays, it is possible to apply variety of strengthening techniques in order to improve the behavior of seismic response of existing buildings. Increasing the earthquake performance of existing reinforced concrete buildings can be generally provided by reinforced concrete wall or adding diagonal elements to the system in order to increase strength and rigidity of the building or jacketing of specific structural elements (concrete or steel coil, such as mantle) or strengthening of building with fiber-reinforced polymer (FRP). In addition to these techniques, there are also external reinforcement techniques. During external strengthening, all applications are carried out outside the building, so applications have very little influence on daily life of building residences and the process is performed very quickly. In addition, this strengthening system has an advantage with respect to other internal strengthening techniques that is the less increase in the mass of the building.Therefore, the earthquake loads on the building will be lesser than other strengthening techniques and the strengthening cost of foundations decreases.Therefore, in this study in order to strengthening the building systems, it was reinforced by external steel cable elements while taking the effect of fill walls into account and the system has been analyzed by Equivalent Earthquake Load method with SAP2000 analysis program. As a result of this analysis, the performance reinforced concrete building strengthening by steel cables was investigated and the results were compared. This study using SAP2000 program shows that the use of steel cable elements in the strengthening of reinforced concrete buildings is very effective and gave us very good results.Finally, according to the results obtained, the increase in the resistance of a building has a positive effect on the improvement of seismic response of that structure.