Hastanelerde sıfır atık yönetim politikaları üzerine nitel bir araştırma
A qualitative research on zero waste management policies in hospitals
  1. Tez No: 848318
  2. Yazar: ÖNER ÖNDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GİDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Araştırmanın amacı, 2019 yılında Sıfır Atık Yönetmeliğinin yayımlandığı tarihten, sıfır atık sisteminin kurulup belgelendirme sürecine kadar; maksimum çeşitlilik yöntemine göre seçilen hastanelerin kendi bütünlüğü ve kurumsal yapıları içerisinde yaptıkları hazırlıkların ortaya konulması, sisteme geçtikten sonra ise sıfır atık yönetim sistemi uygulamalarının ve politikalarının nitel araştırma veri toplama tekniklerinden görüşme, gözlem ve doküman incelemesi ile tespit edilmesidir. Veri toplama araçları araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Hastane yöneticisi 44 personel ile gerçekleştirilen görüşme verilerinin analizi amacıyla, MAXQDA 2022 programı kullanılmıştır. Gözlem ve doküman incelemesi faaliyetleri; görüşmeyi tamamlayıcı ve teyit edici bir rol oynamıştır. Verilerinin analizinde, içerik analizi ve tematik analiz kullanılmıştır. Görüşme verilerinin analizi sonucunda, 8 tema, 6 kategori ve 90 kod oluşmuştur. Araştırmada oluşan temalar; hazırlık ve altyapı çalışmaları, sistemin işleyişi ve uygulama, faydalar ve çıktılar, tıbbi atıkla entegrasyonu, sorunlar, çözüm önerileri, gelecek perspektifi ve öneriler'dir. Tüm hastanelerdeki katılımcılar, sıfır atığın tıbbi atıkla entegrasyonu temasında uyum sağladığı ortak görüşü üzerinde yoğunlaşmışlardır. Araştırmanın, katılımcı personelin sıfır atık konusundaki farkındalıklarının gelişmesine olumlu katkı sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to disclose the preparations undertaken by hospitals selected based on the maximum diversity method. This spans from the publication date of the Zero Waste Regulation in 2019 to the establishment and certification process of the zero waste system. Upon transitioning to this system, the practices and policies of the zero waste management system were ascertained through qualitative research data collection techniques such as interviews, observations, and document analysis. The data collection tools were developed by the researcher. The MAXQDA 2022 software was utilized for analyzing interview data obtained from 44 hospital managers and staff. Observation and document review activities served as complementary and confirmatory to the interviews. The data analysis employed content and thematic analysis. The analysis of the interview data resulted in 8 themes, 6 categories, and 90 codes. The themes identified in the research include preparation and infrastructure work, system operation and application, benefits and outputs, integration with medical waste, challenges, solution proposals, future perspectives, and recommendations. Participants from all hospitals concurred in their view of the harmonious integration of zero waste with medical waste management. The research has been found to positively influence the development of zero waste awareness among participating staff.