Değişik eğim açılı dairesel yüzey alanlarında oluşan basınç kuvvetlerinin deneysel ve nümerik olarak incelenmesi
Investigation of pressure forces at the various slope angled circular area, have been determined experimentally and numerically
- Tez No: 84836
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ÜLKÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Sunulan bu çalışmada, değişik eğim açılı dairesel yüzey alanlarında oluşan basınç kuvvetleri, deneysel ve nümerik olarak tespit edilmiştir. Basınç kuvvetleri ve bu dinamik kuvvetlerden kaynaklanan döndürme momentleri, belirli Reynolds sayılarında ve çeşitli eğim.açılarında, klape üzerine açılmış olan hidrostatik basınç deliklerinden, bası>ıçölçümleri alınarak bulunmuştur. Deneysel ve nümerik veriler, karşılaştırılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT In this present study, pressure forces at the various slope angled circular area, have been determined experimentally and numerically. Pressure forces and torques arised from these dynamic forces, have been defined by measuring pressure at the various Reynolds numbers and at the various slope angles, on hydrostatic pressure holes which have been opened on the disc. Experimental and numerical data, have been evaluated by comparing.