Göller Yöresi çocukluk çağı Tip 1 Diyabet hastalarının retrospektif analizi
Retrospective analysis of childhood Type 1 Diabetes patients in the Lakes Region
  1. Tez No: 848380
  2. Yazar: MENEKŞE RÜVEYDA KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZGÜR PİRGON
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Endokrinolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Göller Yöresi Çocukluk Çağı Tip 1 Diyabet Hastalarının Retrospektif Analizi Amaç: Tip 1 Diyabetes Mellitus (T1DM); genellikle çocuklar ve gençler arasında yaygın olan, pankreasın β-hücrelerinin çoğunlukla (%90) immunolojik olarak zarar görmesi sonucu gelişen, tam veya kısmi insülin eksikliği ve hiperglisemi ile tanımlanan kronik bir metabolik rahatsızlıktır. Bu, çocukluk ve ergenlik döneminin en sık karşılaşılan endokrin ve metabolik sorunudur. Bu çalışmada Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Endokrinoloji Kliniğinde T1DM tanısı ile takip edilen hastaların tanı anındaki sosyodemografik, klinik, laboratuvar bulgularının ortaya konulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: T1DM tanısı ile 2005-2023 tarihleri arasında kliniğimizde takip edilen 6 ay-18 yaş arası 514 hastanın dosyaları retrospektif olarak incelendi. Hastaların tanı anındaki demografik, klinik, antropometrik ve laboratuvar özellikleri kaydedilmiştir. Demografik veri olarak, tanı yaşı, tanı aldığı mevsim, cinsiyet, ailede diyabet (T1DM, T2 DM, MODY) öyküsü, anne-baba arası akrabalık olup olmadığı dosyalardan incelendi. Klinik veri olarak, başvuru anındaki klinik bulgular poliüri, polidipsi, kilo kaybı, kilo alamama, polifaji, iştahsızlık, enürezis, nokturi, halsizlik, kabızlık, karın ağrısı, kusma, solunum sıkıntısı, bilinç bulanıklığı durumu kayıt edildi. Antropometrik veri olarak, hastaların tanı anındaki vücut ağırlığı (kg), boy (cm), vücut kitle indeksi (VKI) (kg/m2) değerleri kaydedildi. VKİ, Dünya Sağlık Örgütü'nün geliştirmiş olduğu formüle göre hesaplandı. Boy, vücut ağırlığı, VKİ persentilleri Neyzi ve arkadaşlarının Türk çocuklar için hazırladığı referans değerleri çalışmasına göre hesaplanarak kaydedildi. Laboratuvar verisi olarak, hastaların tanı anındaki kan glukoz, kan gazı (pH, HCO3), C-peptid, insülin, HbA1c, Çölyak otoantikorları(Doku Transglutaminaz Antikorları), diyabet otoantikorları(IAA, anti-GAD, ICA) kaydedildi. Veriler kaydedildikten sonra hastalar yaş (0-5,9, 6-10,9, 11-18), DKA durumu(asidoz yok, hafif asidoz, orta asidoz, ağır asidoz), yaşadığı yer(Isparta merkez, Isparta ilçeleri, Burdur) durumlarına göre sınıflandırıldı. Çalışmanın istatistiksel analizleri SPSS 29.0 (IBM Incorp, Armonk, USA) programı ile gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: Type 1 Diabetes Mellitus (T1DM); It is a chronic metabolic disease that is common in children and adolescents and is characterized by complete or partial insulin deficiency and hyperglycemia, resulting from mostly (90%) immune-mediated damage to the β-cells of the pancreas. It is the most common endocrine and metabolic disorder of childhood and adolescence. This study aimed to reveal the sociodemographic, clinical and laboratory findings at the time of diagnosis of patients followed up with a diagnosis of T1DM in the Pediatric Endocrinology Clinic of Süleyman Demirel University Faculty of Medicine, Department of Child Health and Diseases. Materials and Methods: The files of 514 patients aged between 6 months and 18 years who were followed up in our clinic between 2005 and 2023 with a diagnosis of T1DM were retrospectively examined. Demographic, clinical, anthropometric and laboratory characteristics of the patients at the time of diagnosis were recorded. As for demographic data, age at diagnosis, season of diagnosis, gender, family history of diabetes (T1DM, T2DM, MODY), and whether there was consanguinity between parents were examined from the files. As clinical data, clinical findings at the time of admission: polyuria, polydipsia, weight loss, inability to gain weight, polyphagia, anorexia, enuresis, nocturia, weakness, constipation, abdominal pain, vomiting, respiratory distress, and confusion were recorded. As anthropometric data, the patients' body weight (kg), height (cm), and body mass index (BMI) (kg/m2) values at the time of diagnosis were recorded. BMI was calculated according to the formula developed by the World Health Organization. Height, body weight, and BMI percentiles were calculated and recorded according to the reference values study prepared by Neyzi et al. for Turkish children. As laboratory data, the patients' blood glucose, blood gas (pH, HCO3), C-peptide, insulin, HbA1c, Celiac autoantibodies (Tissue Transglutaminase Antibodies), diabetes autoantibodies (IAA, anti-GAD, ICA) at the time of diagnosis were recorded. After recording the data the patients classified according to their status about their age (0-5.9, 6-10.9, 11-18), DKA status (no acidosis, mild acidosis, moderate acidosis, severe acidosis), place of residence (Isparta center, Isparta districts, Burdur). Statistical analyzes of the study were carried out with SPSS 29.0 (IBM Incorp, Armonk, USA). In all analyses, a p value of