Nörolojik defisiti olmayan erişkin lomber diskopati hastalarında kök blokajının radyolojik parametrelere göre etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficacy of root blockade according to radiological parameters in adult lumbar discopathy patients without neurological deficits
  1. Tez No: 848379
  2. Yazar: ORHAN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Lomber disk hernisi (LDH) bel ağrısının yaygın bir nedenidir ve semptomatik LDH insidansı %1-3 olarak karşımıza çıkmaktadır. Hem konservatif hem cerrahi olarak birçok tedavi yöntemi ortaya konmuştur. Transforaminal epidural steroid enjeksiyonu(TFEE) işlemi de bunlardan biridir. Bu işlem hakkında literatürde bir çok çalışma mevcut iken bazı parametreler açısından bakıldığında az sayıda çalışma olduğunu gördük. Biz de bu çalışmada nörolojik defisiti olmayan erişkin lomber diskopati hastalarında uygulanan Transforaminal epidural steroid enjeksiyonu işlemini radyolojik parametreler ile korele edip etkinliğini ve bu etkinlikte radyolojik parametrelerin önemimi ortaya koymayı planlıyoruz. Yöntem: Bel ağrısı ile kliniğimize başvuran 18-65 yaş arası hastalardan MRG' de diskopatisi ispatlanmış, nörolojik defisiti olmayan ve önceden konservatif tedaviden fayda görmeyen hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. İşlem öncesi ve işlem sonrası 1, 3, 6 ve 12.aylarda VAS ve Quebec skorları hesaplanmıştır. Önceden çekilmiş olan MRG T2 sekans aksiyel kesitlerinde herniye disk uzunluğu ve diskin kapladığı alan hesaplanmıştır. İşlem sırasında MRG' de daha önce belirlenmiş seviyeler skopi altında işaretlendi. Disk seviyesi belirlendikten sonra ortalama 7-10 cm orta hattın lateralinden lokal anestezik (prilokain) madde cilt cilt altı dokuya enjekte edildi. Lokal anestezik etkisi başladığında skopi altında orta hattın 7-10 cm lateralinden 21 G spinal iğne ile 45 derecelik bir açıyla girilerek ilerleyip sinir köküne ulaşıldığını düşünülen yerde durup 1 cc opak madde (ioheksol), 4 cc izotonik sıvı ile sulandırılıp toplam 5 cc'lik solüsyon verilerek skopi ile kök boyanması görüldü. Kök boyanması görüldükten sonra 1 cc betametazon ve 4 cc lokal anestezik (%2 prilokain) madde içeren solüsyon enjekte edildi ve işlem sonlandırıldı. Bulgular: Disk herni uzunluğu için eşik değeri 5.6 mm olarak hesapladık, disk alanını ise %31.2 mm2 olarak saptadık. Bu eşik değerler altında olan hastalarda başarı oranını %100 olarak tespit ettik. Eşik değer üzerindeki hastalardan 8 tanesinde işlem başarısız kabul edildi. Disk herni uzunluğu ve disk alanının artmasının işlem sonrası dönemde VAS ve Quebec değerlerini özellikle bu eşik değer üzerinde arttırdığını saptadık. Sonuç: Sonuç olarak bu çalışmada disk herni uzunluğu ve herniye diskin kapladığı alan parametrelerinin TFEE tedavi etkinliği ve başarısı üzerinde etkili radyolojik kriterler olduğunu saptamış bulunmaktayız.
Özet (Çeviri)
Introduction: Lumbar disc herniation (LDH) is a common cause of low back pain. The incidence of symptomatic LDH is 1-3%. Many treatment methods, both conservative and surgical, have been proposed. One of these is the Transforaminal epidural steroid injection procedure. In this study, we plan to correlate the Transforaminal epidural steroid injection procedure applied to adult lumbar discopathy patients without neurological deficit with radiological parameters and reveal its effectiveness and the importance of radiological parameters in this effectiveness. Patients and methods: Patients between the ages of 18 and 65 who applied to our clinic with low back pain, had discopathy proven on MRI, did not have neurological deficits, and did not benefit from previous conservative treatment were included in the study. VAS and Quebec scores were calculated before the procedure and at the 1st, 3rd, 6th and 12th months after the procedure. The length of the herniated disc and the area covered by the disc were calculated in the previously taken MRI T2 sequence axial sections. During the procedure, previously determined levels on MRI were marked under scopy. After the disc level was determined, local anesthetic (prilocaine) was injected into the subcutaneous tissue approximately 7-10 cm lateral to the midline. When the local anesthetic effect started, root staining was observed under scopy by entering 7-10 cm lateral of the midline at a 45-degree angle with a 21 G spinal needle and stopping at the place where the nerve root was thought to be reached, diluting 1cc of opaque substance (iohexol) with 4cc of isotonic fluid and giving a total of 5cc of solution. After root staining was observed, a solution containing 1cc betamethasone and 4cc local anesthetic (2% prilocaine) was injected and the procedure was terminated. Results: We calculated the threshold value for disc herniation length as 5.6 mm, and determined the disc area as 31.2mm2. Among the patients who underwent the procedure, we found the success rate to be 100% in patients below these threshold values. The procedure was considered unsuccessful in 8 of the patients above the threshold value. We found that increasing disc herniation length and disc area increased VAS and Quebec values, especially above this threshold value, in the post-procedure period. Conclusions: As a result, in this study, we found that the parameters of disc herniation length and the area covered by the herniated disc are effective radiological criteria on the effectiveness and success of TFEE treatment.