Konya Etnografya Müzesinde bulunan ateşli silahlar
Firearms in Konya Ethnography Museum
- Tez No: 848382
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
'Konya Etnografya Müzesinde Bulunan Ateşli Silahlar' adlı bu çalışmamızda toplamda 62 adet ateşli silah incelenmiştir. Ateşli silahlar 44 tabanca ve 18 tüfek olarak iki ana başlığa ayrılmıştır. Bu iki grup daha sonra kendi aralarında mekanik türlerine göre kategorize edilmiştir. Çalışmada incelenen örnekler 18. yy.-20 yy. Osmanlı dönemine ait eserlerdir. Katalog bölümünde müzedeki güncel konumu, müzeye geliş tarihi ve müzeye geliş şekli ait olduğu dönemi, yapımında kullanılan malzemeler ve ölçüleri verilmiştir. Katalog kısmının içinde eserlerin fotoğrafları ve dijital çizimleri yer almaktadır. Eserlerin yapımında dökme demir, ahşap ve pirinç malzemenin esas malzeme olarak kullanıldığı görülmektedir. Pirinç malzeme hem esas hem de süsleme unsuru olarak kullanıldığı gibi altın, gümüş, fildişi ve sedef gibi malzemelerden de faydalanıldığı tespit edilmiştir. Süslemelerde kazıma, kakma, ajur, telkâri, oyma gibi teknikler uygulanmıştır. Eserlerde en sık kullanılan süsleme motifi çeşitli bitkisel motiflerdir. Bunun dışında geometrik, nesneli ve figürlü süslemeler ve muhtelif kısımlarında süslemeden ziyade kitabe diyebileceğimiz yazı unsurları bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study titled 'Firearms Found in Konya Ethnography Museum', a total of 62 firearms were examined. Firearms are divided into two main categories: 44 pistols and 18 rifles. These two groups were then categorized among themselves according to their mechanical types. The examples examined in the study are works from the 18th century-20th century Ottoman period. In the catalog section, its current location in the museum, the date of arrival to the museum, the way it came to the museum, the period it belongs to, the materials used in its construction and its dimensions are given. The catalog section includes photographs and digital drawings of the works. It is seen that cast iron, wood and brass were used as the main materials in the construction of the works. It has been determined that brass material is used both as a main and decorative element, as well as materials such as gold, silver, ivory and mother-of-pearl. Techniques such as engraving, inlay, openwork, filigree and carving were used in decorations. The most frequently used ornamental motifs in the works are various floral motifs. Apart from this, there are geometric, object and figurative decorations and writing elements in various parts, which we can call inscriptions rather than decorations.