Al-alaşımlarında yaşlandırma sertleşmesiyle aşınma dayanımının iyileştirilmesi
Improvement of resistance to corrosion with ageing hardness in aluminium alloys
  1. Tez No: 84839
  2. Yazar: ÜMİT GÜRKAN BİRİCİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. HALİM DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET Alüminyum alaşımlarında (%4.5 Cu+%95.5 Al)) yaşlandırma işlemi ile elde edilebilecek mukavemet ve aşınma dayanımının arttırılması amacıyla Etial-7 (%99.7 Al)alaşımına %9.5Mg +%90.5 Cu ötektiği (özel bir aşılama yöntemi ile) dahil edilerek (eritilerek) yeni bir yaşlandırılabilir Al - Cu - Mg alaşımı elde edilmesi yoluna gidilmiştir. Ötektik alaşımın Alüminyum içerisine dahil edilme oranı % 4.5 olarak seçilmiştir. Elde edilen Al - Cu - Mg külçesinden aşınma, çekme ve çentik darbe deney numuneleri hazırlanıp (belirlenen zaman aralıklarında 200 °C) yaşlandırılarak belirtilen deneyler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It has been gone to obtain a new alloy of AI - Cu - Mg able to ageing, including (melting) the eutectic of 9.5% Mg + 90,5 % Cu (With a special inoculation method) to alloy of Etial - 7 (99.7% Al ) for objective to increase the resisting of the abrasion and strength that will be obtained with the process of ageing in the Aluminiums alloys. (4,5% Cu + 95,5% Al) The including proportion, inside Aluminium of eutectics alloys, has been selected like 4.5%. Indicateds experiments are been made, ageing (200 °C in determined times intervals), preparing the experiments samples of abrasion, tensile and notch shock from ingot of obtained Al - Cu - Mg,