Retrogression and re-aging studies on various aluminum alloys
Retrogresyon ve yeniden yaşlandırma işlemi uygulanan bazı alüminyum alaşımları
  1. Tez No: 166148
  2. Yazar: İLKE DAĞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÇİMENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
RETROGRESYON VE YENİDEN YAŞLANDIRMA İŞLEMİ UYGULANAN BAZI ALÜMİNYUM ALAŞIMLARI ÖZET Yüksek mukavemete sahip aliirtıinyum alaşımlarının teknolojik gelişmedeki yeri büyüktür. Günümüzde, hava araçlarının gövde yapılarının büyük bir kısmı alüminyum alaşımları kullanılarak imal edilmektedir. Alüminyum alaşımlarım pek çok uygulama için uygun ve ekonomik kılan özelliklerin başında; görünümü, hafifliği, fiziksel ve mekanik özellikleri ve yüksek korozyon dayanımı gelir. Uçak sanayinde en çok kullanılan alüminyum alaşımlarından biri çökeltme sertleşmesiyle yüksek dayanım kazandırılabilen 7075 alaşımıdır. Bu alaşıma en yüksek dayanımı kazandıran ısıl işlem T6 temperi olarak bilinir. Ancak bu durumda alaşımın gerilmeli korozyon direnci düşmektedir. Gerilmeli korozyon direncini arttıran T73 ısıl işlemi ise dayanımda % 10-1 5 'e varan bir düşmeye sebep olduğundan, bu tür alaşımlarda mekanik özelliklerin korunarak korozyon özelliklerinin geliştirilmesi önem kazanmaktadır. Retrogresyon ve yeniden yaşlandırma (RRA) olarak bilinen ısıl işlemle hem gerilmeli korozyon direnci hem de yüksek dayanım özelliklerini aynı alaşıma kazandırmak mümkündür. Bu işlemde, T6 durumdaki malzemeye 200-280°C aralığında kısa süreli bir ısıl işlem uygulanır ve hemen ardından yeniden yaşlandırılır. Yeniden yaşlandırma işlemi T6 temperi için önerilen koşullarda uygulanmaktadır. Son otuz yıldır 7XXX serisi alüminyum alaşımlarına ait çeşitli RRA çalışmaları yapılmasına karşın, 6XXX serisine ait yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışma kapsamında, RRA işleminin 7075, 7175 ve 6061 alüminyum alaşımlarının sertlik, elektrik iletkenliği, korozyon ve aşınma özellikleri üzerindeki etkisi incelenmiş; optimum özellikleri sağlayan ısıl işlem koşullan belirlenmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
RETROGRESSION AND RE-AGING STUDIES ON VARIOUS ALUMINUM ALLOYS SUMMARY Aluminum alloys are important engineering materials for technological development due to their improved combination of mechanical properties and low density. They are predominantly used in construction of aircraft airframes. The main issues which make them attractive and economical for most of the applications are their appearance, lightness, physical and mechanical properties. Among the aluminum alloys, 7075 Al alloy is widely used in aerospace industry due to its improved strength by precipitation hardening mechanism. The precipitation hardening process of this alloy is known as T6 temper. However T6 temper may result in loss in stress corrosion cracking resistance. Although T73 temper increases the stress corrosion cracking resistance, it decreases the the strength of alloy by 10- 15%. Therefore it is an important issue to preserve the strength which improves the corrosion resistance for aluminum alloys. The process known as retrogression and reaging (RRA) has been applied to 7075 alloys to gain the combination of both the strength of T6 temper and stress corrosion cracking resistance of T73 temper. This heat treatment involves a short period annealing of T6 temper alloy at 200-280°C. Afterwards reaging is applied in condition similar to that of T6 temper. In last thirty years, although many RRA studies have been conducted on 7XXX series aluminum alloys, a satisfactory result has not been reported about RRA treatment of 6XXX series aluminum alloys. In this study, the influence of RRA on the hardness, electrical conductivity, corrosion and wear properties have been systematically examined to determine the optimum RRA treatment treatment conditions for 7075, 7175 and 6061 alloys. The stipulations of heat treatment are determined supplying the optimal properties.