Uluslararası sertifika programındaki flüt eserlerinin güzel sanatlar liselerinde kullanılabilirliğinin incelenmesi
Examining the usability of flute works in the international certificate program in fine arts hing schools
- Tez No: 848393
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DEVRİM BABACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmada London College of Music sertifika programının flüt eğitiminde bulunan seviye(grade) 1,2,3,4 ve 5. kitaplarındaki eserlerin Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü Güzel Sanatlar Lisesi Çalgı Eğitimi Öğretim Programında yer alan kazanımlar yönünden incelenerek Güzel Sanatlar Liselerindeki öğrenciler tarafından da kullanılabilirlik durumunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma nitel bir araştırma olup doküman incelemesi tekniğinden yararlanılmıştır. Metotlarla ilgili ulaşılabilen tüm yazılı belgeler incelenmiş, içerisinde yer alan 15 eser, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü Güzel Sanatlar Lisesi Çalgı Eğitimi Öğretim Programında kazanımlar içerisinde bulunan“müzikal ifadeler, tonaliteler, ölçü sayıları, hız terimleri ve dönemler”konuları açısından ele alınmıştır. Elde edilen bulguların yüzde değerleri hesaplanarak tablo şeklinde sunulmuştur. Buna göre eserlerde“müzikal ifadeler”konusunda elde edilen veriler piano %80, mezzo piano %80, forte %87, mezzo forte %93, crescendo %100, decrescendo %80, ritardando %33, pianissimo %7, tenuto %20, puandorg %46, staccato %60, grubetto %7, tril %7, glissando %7, rallentando %13, floje %13, mordan %7, forzando %20 ;“tonalite”konusunda elde edilen veriler fa majör % 20, sol majör %27, la majör %13, modal %7, re minör %20, sol minör %7, la minör %7, si bemol majör %7, mi bemol majör %7;“ölçü sayısı”konusunda elde edilen veriler 2/4 %13, 3/4 %27, 4/4 %33, 3/8 %7, 6/8 %7, 12/8 %7, değişen ölçü sayısı %7;“hız terimleri”konusunda elde edilen veriler allegro %27, allegretto %13, moderato %13, andante %40, allegro moderato %7, lento %7 ve“dönemler”konusunda elde edilen veriler barok dönem %20, klasik dönem %14, romantik dönem %33, çağdaş dönem %33 şeklinde bulunmuştur. Bu bağlamda incelenen eserlerde yer alan“müzikal terim ve işaretler, tonaliteler, ölçü sayıları, hız terimleri ve müzik dönemler”özellikleri Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü Güzel Sanatlar Lisesi Çalgı Eğitimi Öğretim Programında kazanımların ile örtüştüğü görülmüştür. London College of Music grade 1,2,3,4 ve 5. Kitaplarındaki flüt eserlerinin Güzel Sanatlar Liselerinde kullanılabilir olduğu ve flüt öğrencileri tarafından ek kaynak olarak kullanılabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the works in the grade 1, 2, 3, 4 and 5 books of the flute education of the London College of Music certificate program were examined in terms of the achievements in the Fine Arts High School Instrument Education Curriculum of the Ministry of National Education, General Directorate of Secondary Education, and their usability status was determined by the students in the Fine Arts High Schools. is intended to be determined. The study is qualitative research and the content analysis technique was used. All accessible written documents regarding the methods were examined, 15 works included were examined in terms of“musical expressions, tonalities, measurement numbers, speed terms and periods”, which are among the achievements in the Fine Arts High School Instrument Education Curriculum of the Ministry of National Education, General Directorate of Secondary Education, and the results were obtained. The percentage values of the findings were calculated and presented in the form of a table. Accordingly, the data obtained regarding“musical expressions”in the works are piano %80, mezzo piano %80, forte %87, mezzo forte %93, crescendo %100, decrescendo %80, ritardando %33, pianissimo %7, tenuto %20, puandorg %46, staccato %60, grupetto %7, trill %7, glissando %7, rallentando %13, floje %13, mordant %7, forzando %20; The data obtained about“tonality”is F major %20, G major %27, A major %13, modal %7, D minor %20, G minor %7, A minor %7, B bemol major %7, E bemol major. %7; The data obtained regarding the“number of measurements”is 2/4 %13, 3/4 %27, 4/4 %33, 3/8 %7, 6/8 %7, 12/8 %7, number of changing measurements 7; The data obtained on“speed terms”are allegro %27, allegretto %13, moderato %13, andante %40, allegro moderato %7, lento %7 and the data obtained on“periods”are baroque period %20, classical period %14, Romantic period was %33, contemporary period was %33. In this context, it has been seen that the“musical expressions, tonalities, number of measures, speed terms and periods”features in the works examined coincide with the achievements in the Instrument Education Curriculum of the Ministry of National Education, General Directorate of Secondary Education, Fine Arts High School. It has been concluded that the flute works in the London College of Music grade 1,2,3,4 and 5 books can be used in Fine Arts High Schools and can be used as an additional resource by flute students.