Psikolojik danışmanların genel özyeterlilikleri ve duyguları ifade etme düzeyleri ile mental iyi oluşları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Research of the relationship between the general self-efficiency and the levels of expressing emotions and their mental well-being of psychological counselors
  1. Tez No: 848394
  2. Yazar: ESRA ŞEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN AVŞAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmada amaç psikolojik danışmanların genel özyeterlilikleri, duygu ifade etme düzeyleri ve mental iyi oluşları arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi olan ilişkisel tarama tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Türkiye'de çeşitli illerde görev yapan 512 psikolojik danışman oluşturmaktadır. Veriler 2022-2023 eğitim öğretim yılında Google forms aracılığı ile toplanmış olup veriler 'Genel Özyeterlilik Ölçeği, 'Duyguları İfade Etme Ölçeği' ve 'Warwick – Edinburgh Mental İyi Oluş Ölçeği'ile toplanmıştır. Psikolojik danışmanların genel özyeterlilikleri eğitim düzeyi, yaş ve mesleki kıdeme göre farklılaşmakta iken psikolojik danışmanların genel özyeterlilik düzeyleri bir alt boyut dışında cinsiyete,medeni duruma ve bir alt boyut dışında çalışılan kuruma göre farklılaşmamaktadır. Doktora mezunu olan psikolojik danışmanların genel özyeterlilik düzeylerinin, 21-30 yaşlarında olan psikolojik danışmanların genel özyeterlilik düzeylerinin ve 0-5 yıl mesleki tecrübesi olan psikolojik danışmanların genel özyeterlilik düzeylerinin daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Psikolojik danışmanların duyguları ifade etme düzeylerinin cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi ve mesleki kıdeme göre farklılaştığı görülürken medeni duruma ve çalışılan kuruma göre ise farklılaşmadığı görülmüştür. Kadın psikolojik danışmanların duyguları ifade etme düzeyinin erkek psikolojik danışmanlardan yüksek olduğu belirlenmiştir. 21-30 yaş arası psikolojik danışmanların, doktora mezunu psikolojik danışmanların ve 0-5 yıl mesleki tecrübesi olan psikolojik danışmanların duygularını ifade etme düzeylerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Psikolojik danışmanların mental iyi oluş düzeyleri incelendiğinde ise mental iyi oluşun cinsiyete, yaşa, eğitim düzeyine göre farklılaştığı ancak medeni duruma, mesleki kıdeme ve çalışılan kuruma göre farklılaşmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Kadın psikolojik danışmanların mental iyi oluş düzeylerinin erkeklerinkinden yüksek olduğu, 21-30 yaşlarında olan psikolojik danışmanların ve doktora mezunu olan psikolojik danışmanların mental iyi oluş düzeylerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Yapılan analizler sonucunda psikolojik danışmanların genel özyeterlilikleri, duyguları ifade etme düzeyleri ve mental iyi oluşları arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler olduğu belirlenmiştir. Psikolojik danışmanların mental iyi oluşları, genel özyeterlilikleri ve duygu ifade etme düzeyleri tarafından anlamlı bir biçimde yordanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the relationship between the general self-efficacy, emotional expression levels, and mental well-being of psychological counselors. The relational survey technique, a quantitative research method, was used in the study. The study group consists of 512 psychological counselors working in various cities in Türkiye. Data were collected during the 2022-2023 academic year via Google Forms using the General Self-Efficacy Scale, Emotional Expression Scale, and Warwick-Edinburgh Mental Well-being Scale. While the general self-efficacy of psychological counselors varies according to educational level, age, and professional experience, their general self-efficacy levels do not differ by gender, marital status, and the institution they work for, except for one sub-dimension. It was found that psychological counselors with a doctoral degree, those aged 21-30, and those with 0-5 years of professional experience have higher general self-efficacy levels. Although the emotional expression levels of psychological counselors vary by gender, age, educational level, and professional experience, they do not differ by marital status and the institution they work for. It was determined that female psychological counselors have higher levels of emotional expression than male counselors. Psychological counselors aged 21-30, those with a doctoral degree, and those with 0-5 years of professional experience were found to have higher levels of emotional expression. When examining the mental well-being levels of psychological counselors, it was found that mental well-being differs by gender, age, and educational level, but not by marital status, professional experience, and the institution they work for. It was observed that the mental well-being levels of female psychological counselors are higher than those of males, and the mental well-being levels of psychological counselors aged 21-30 and those with a doctoral degree are higher. The analyses revealed that there are positive and significant relationships between the general self-efficacy, emotional expression levels, and mental well-being of psychological counselors. Mental well-being of psychological counselors is significantly predicted by their general self-efficacy and emotional expression levels.