Çift üstel analiz
Double exponential analysis
- Tez No: 848414
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUTLU DEDETÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tez çalışmasının konusu çift üstel fonksiyon ile üretilen Newtonyen olmayan analizdir. Tezde ilk olarak 1967 ve 1970 yılları arasında Michael Grossman ve Robert Katz tarafından ortaya atılan Newtonyen olmayan analizler ve bu analizlerden biri olan geometrik analizdeki temel tanım ve teoremler verilmiştir. Sonrasında çift üstel fonksiyonlarla çalışmak için klasik analiz ve geometrik analiz yerine bir alternatif olarak α(t) = exp{k⋅exp(t)} çift üstel fonksiyonunun üreteci olduğu Newtonyen olmayan analiz tanıtılmıştır. Bu analiz çift üstel analiz olarak isimlendirilmiştir. Tezde çift üstel analizde temel işlemler, çift üstel türev, çift üstel integral verilmiştir. Son olarak klasik analizdeki kavramlar ve temel teoremlerin bu analizde karşılıkları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is non-Newtonian analysis produced by the double exponential function. In the thesis, non-Newtonian analyzes first put forward by Michael Grossman and Robert Katz between 1967 and 1970 and the basic definitions and theorems of geometric analysis, one of these analyses, are given. Subsequently, non-Newtonian analysis, which is the generator of the double exponential function α(t) = exp{k⋅exp(t)}, was introduced as an alternative to classical analysis and geometric analysis to work with double exponential functions. This analysis is called double exponential analysis. In the thesis, basic operations in double exponential analysis, double exponential derivative and double exponential integral are given. Finally, the equivalents of the basic definitions and theorems in this analysis.in regard to those of derivatives and integrals in classical analysis were examined.