Ebelikte afet ve acil durumlarda hazırbulunuşluk eğitim modeli ve değerlendirme ölçeğinin geliştirilmesi
Development of a disaster and emergency preparedness training model and assessment scale in midwifery
  1. Tez No: 848413
  2. Yazar: ESRA ÇÖMEZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA DENİZ SAYINER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Amaç:Ebelikte afet ve acil durumlarda hazırbulunuşluk eğitim modeli ve bu eğitim modelinden bağımsız olarak geliştirilmiş ölçeğin etkililiğini değerlendirme amaçlanmıştır. Yöntem:Araştırma T.C. Sağlık Bakanlığı Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesinde 15 Nisan 2022 – 30 Kasım 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir.Karma yöntem kulanılan bu araştırmadatoplam 1025katılımcı yer almıştır.SPSS programı ile Nicel verilerin betimsel analizleri, Açımlayıcı Faktör Analizi (AFA), Roc Curve testi, cronbach's alpha,AMOS programı ile Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA),MAXQDA programı ile nitel veriler analizi edilmiştir. Eğitim modeli geliştirilirken uzman görüşlerialınmış,konu merkezli tasarım yaklaşımı benimsenmiştir. Eğitim modeli etkililiğini belirlemek üzere yarı deneysel tasarım ile deney grubuna eğitim verilmiş, öncesi ve sonrasında başarı testleri ve geliştirdiğimiz ölçek uygulanmıştır. Sonuçlar arasındaki fark eşleştirilmiş t testi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: It is aimed to evaluate the effectiveness of the disaster and emergency preparedness training model in midwifery and the scale developed independently of this training model. Methodology:The research was conducted at the Başakşehir Çam and Sakura City Hospital of the Turkish Ministry of Health between April 15, 2022, and November 30, 2023. A mixed-method approach was employed, involving a total of 1025 participants. Descriptive analyses of quantitative data were performed using the SPSS program, including Exploratory Factor Analysis (EFA), Roc Curve test, Cronbach's alpha, while Confirmatory Factor Analysis (CFA) was conducted with the AMOS program, and qualitative data were analyzed with the MAXQDA program. To determine the effectiveness of the training model, a quasi-experimental design was used; the experimental group received training, and pre- and post-tests as well as the developed scale were applied. Differences in results were examined using paired t-tests. Findings: In the scale development phase, a four-factor, 20-item scale was developed following EFA and CFA analyses.