Meme kanserli hasta ve ailelerinde genetik yatkınlığın araştırılması
The Investigation of genetic predisposition to breast cancer patients and their family
- Tez No: 84842
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÜNAL EGELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Bu çalışmada 35 meme kanserli hasta, 35 meme kanserli hasta yakını, cinsiyeti ve yaşı uygun 20 normal kontrol bireyin periferik kan lenfositlerinden elde edilen metafaz figürlerinde, aphidicolin ve kafein ile indüklenen common frajil bölge ekspresyonu incelendi. Meme kanserli hastalarda ve birinci derece akrabalarında hasarlı hücre sayısı, kromozomal anomali ve frajil bölge ekspresyonu incelenerek elde edilen sitogenetik ve istatistiksel bulgular kontrol grubuna oranla anlamlı bulundu. Elde edilen bulgular meme kanserli hastalarda ve yakınlarında genetik insitabilitenin arttığını göstermektedir. Bundan dolayı frajil bölgeler, kansere genetik yatkınlığın belirlenmesinde uygun bir marker olabilir. Anahtar kelimeler : Meme Kanseri, Frajil Bölgeler, Genetik Yatkınlık, Kromozomal Anomaliler, Aphidicolin, Kafein.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT In this study, the expression of common fragile sites induced by aphidicolin and caffeine was evaluated on metaphase obtained from the peripheral blood lymphocytes of 35 women with breast cancer, their 35 clinically healthy female family member, and 20 sex-and age-matched normal controls. As a result of the cytogenetic and statistical evaluation, the number of damaged cells, chromosomal aberrations and expression frequencies of fragile sites detected in patients with breast cancer and their first-degree relatives were found to be significantly higher than those in the control group. Our findings indicate an increased genetic instability in women with breast carcinomas and their relatives. Therefore fragile sites may be used as a reliable marker for defining genetic susceptibility to cancer in general. Key words : Breast cancer, Fragile sites, Genetic susceptibility, Chromosomal abnormalities, Aphidicolin, Caffeine