Kalıp üretim sürecinde otomasyon
The Automation in die production process
  1. Tez No: 84841
  2. Yazar: GÜNER ÇAVUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
ÖZET Kalıp tasarım adımlarının otomasyonu çalışmasının amacı, tasa rım adımlarında tecrübe faktörünü azaltmak ve terinin sürelerini kı saltmaktır. Tecrübeye bağlı sezgisel işlem adımlarının en aza indirgenmesi doğrultusunda parametrik tabanlı bir algoritma oluşturul muştur. Algoritma adımları, sistematik tasarım yaklaşımı ve bilgisayar desteğinin kullanılması çerçevesinde düzenlenmiştir. Belirlenen işlem adımları için gerekli kalıplar standart parça katalogları yardımıyla belirlenmiştir. Örnek bir kalıp çalışması ile geliştirilen algoritma ve bilgisayar kullanım desteğinin kalıp tasarım otomasyonuna olan katkısı açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT This research deals with recent work on die design automation to reduce heuristic approaches and lead time through design steps of dies. Computer aided design die design algorithm is developed to reduce skilled die designer interaction during design. The approach is derived from systematic and computer aided design concepts. The die design outlines are completed by using standard part catalogues. At the end, a case study is given to show the design steps of proposed algorithm.