Tıp, Eczacılık ve Diş Hekimliği Fakültesi öğrencilerinin yapay zekâ konusunda tutum ve kaygılarının değerlendirilmesi
Evaluating attitudes and anxieties towards artificial intelligence in students of Medical, Pharmacy and Dentistry Faculties
  1. Tez No: 848427
  2. Yazar: DOĞUKAN KAYADİBİNLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZLI ŞENSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Tıp, Diş Hekimliği ve Eczacılık Fakültesi öğrencilerinin yapay zekâ kullanımına yönelik tutumlarını belirlemek ve tutum üzerinde demografik faktörlerin, kişilik özelliklerinin ve yapay zeka kaygısının etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipte olan bu araştırmaya, 2022-2023 eğitim-öğretim döneminde Tıp, Diş Hekimliği ve Eczacılık Fakültelerinde öğrenim gören 751 öğrenci katıldı. Araştırma verileri; katılımcıların sosyo-demografik özellikleri, Yapay Zekâya Yönelik Genel Tutum Ölçeği, Yapay Zekâ Kaygı Ölçeği ve On-Maddeli Kişilik Ölçeğinin yer aldığı online Google anket formu ile toplandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the attitudes of students in the faculties of Medicine, Dentistry, and Pharmacy towards the use of artificial intelligence (AI) and to assess the impact of demographic factors, personality traits, and AI anxiety on these attitudes. Materials and Methods: This descriptive and cross-sectional study included 751 students enrolled in the faculties of Medicine, Dentistry, and Pharmacy during the 2022-2023 academic year. Research data were collected using an online Google survey form that included participants' socio-demographic characteristics, the General Attitudes toward Artificial Intelligence Scale, the Artificial Intelligence Anxiety Scale, and the Ten-Item Personality Inventory.