Nazal CPAP uygulaması sırasında beyaz gürültünün yenidoğanın ağrı ve stres düzeyine, fizyolojik parametrelerine ve ağlama süresine etkisi
The effect of white noise during nasal CPAP application on the pain and stress level, physiological parameters and crying duration of the newborn
- Tez No: 848426
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU SARIALİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Nazal CPAP uygulaması sırasında beyaz gürültünün yenidoğanın ağrı ve stres düzeyine, fizyolojik parametrelerine ve ağlama süresine etkisini belirlemektir. Materyal ve Metot: Araştırma Haziran 2022-Ocak 2024 tarihleri arasında Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde randomize kontrollü deneysel tasarımda yapıldı. Araştırmanın evreni, Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde nazal CPAP uygulanan yenidoğanları kapsamaktadır. Veri toplama süresi boyunca araştırmaya dahil edilme kriterlerini taşıyan tüm yenidoğanlar çalışmaya dahil edildi. Araştırma 40 deney ve 40 kontrol grubu olmak üzere 80 yenidoğan ile tamamlandı. Araştırma verilerinin toplanmasında, Yenidoğanı Tanıtıcı Bilgi Formu, ALPS Neo Yenidoğan Ağrı ve Stres Değerlendirme Ölçeği ve Takip Formu kullanıldı. Girişim grubundaki yenidoğanlara nazal CPAP uygulaması öncesi, sırası ve sonrasında beyaz gürültü dinletildi. Kontrol grubundaki yenidoğanlara rutin uygulama yapıldı. Araştırmada etik ilkelere uyuldu. Bulgular: Araştırmada, nazal CPAP uygulaması öncesi, sırası ve sonrasında beyaz gürültü grubunun ağrı ve stres düzeyi puan ortalamalarının kontrol grubuna göre daha düşük olduğu belirlendi. Nazal CPAP uygulaması öncesi beyaz gürültü grubunun SpO2 ortalamaları kontrol grubuna göre daha düşük olduğu saptandı. Uygulama sırası beyaz gürültü grubunun nabız, SpO2 ve ağlama süresi ortalamaları kontrol grubuna göre daha düşük olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study is to determine the effect of white noise during nasal CPAP application on the newborn's pain and stress level, physiological parameters and crying duration. Material and Method: The research was conducted as a randomized controlled experimental design at the Neonatal Intensive Care Unit of Şanlıurfa Training and Research Hospital between June 2022 and January 2024. The population of the study includes newborns who received nasal CPAP in the Neonatal Intensive Care Unit of Şanlıurfa Training and Research Hospital. All newborns who met the inclusion criteria during the data collection period were included in the study. The research was completed with 80 newborns, 40 in the experimental group and 40 in the control group. Newborn Introductory Information Form, ALPS Neo Newborn Pain and Stress Assessment Scale and Follow-up Form were used to collect research data. White noise was played to newborns in the intervention group before, during and after nasal CPAP application. Routine application was performed on newborns in the control group. Ethical principles were followed in the research. Results: In the study, it was determined that the average pain and stress level scores of the white noise group before, during and after nasal CPAP application were lower than the control group. Before nasal CPAP application, SpO2 averages of the white noise group were found to be lower than the control group. It was found that the average heart rate, SpO2 and crying duration of the white noise group during application were lower than the control group.