Sağlık bilimleri Enstitüsü'nde öğrenci işlemlerinin bilgisayarla yapılması ve araştırmalar için veri tabanı geliştirilmesi
Computerization of health sciences registar's office's work and improving database for research
- Tez No: 60241
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN SÜMBÜLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Hacettepe Merkez Kampüsü'nde bulunan Dişhekimliği Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı Enstitüsü, Halk Sağlığı Enstitüsü, Onkoloji Enstitüsü, Nörolojik Bilimler ve Psikiyatri Enstitüsü, Ev Ekonomisi Yüksekokulu, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu, Hemşirelik Yüksekokulu, Sağlık idaresi Yüksekokulu ile Beytepe Kampüsü'nde bulunan Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulunda lisansüstü eğitim-öğretim yapan bir yükseköğretim kurumudur. öğrenci İşleri Bürosunca yürütülmekte olan belli başlı rutin işlemler aşağıdaki başlıklardan oluşmaktadır.. öğrencilerin Ders Kayıtlarının Yapılması. Derslere Göre Öğrenci Listeleri Oluşturulması. Programlara Göre Öğrenci Listeleri Oluşturulması. Derslere Göre Sınav Cetveli Oluşturulması. öğrencilerin yaş, cinsiyet ve statü gibi özellikleri bakımından izlenmesi.. Yönetim Kuruluna Girecek öğrenciyle İlgili Özet Bilgi Hazırlanması. Okuyan öğrencilerin Transkript İşlemleri. Mezunların Transkript işlemleri. öğrenci Belgesinin Hazırlanması. Tez konulan Yukarıda başlıklar halinde belirtilen belli başlı hizmetlerin yanında verilmekte olan diğer hizmetlerden de anlaşıldığı gibi iş yükü hayli fazla olan bir enstitüdür. Söz konusu bu hizmetlerin daktilo v.b. araçlarla yürütülebilmesi bir hayli zaman almakta, olası bir yazım hatası yüzünden aynı dokümanın yeniden hazırlanmasını gerektirmektedir. Bu çalışmada, öğrenci işlemlerinin bilgisayarla yapılması ve araştırmalar için“Veri Bankası”geliştirilmesi sağlanmıştır. Veri bankasının geliştirilmesiyle öğrencilerle ilgili çeşitli konularda istatistiklerin alınabilmesi, sözü edilen hizmetlerin bilgisayarla yapılması işlemlerin hatasız ve hızlı bir şekilde yürütülmesini sağlayacaktır. Başlangıçta düşünülen tüm amaçlara ulaşılmış; proje, halen Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü öğrenci İşleri bürosunca kullanılmaktadır. Anahtar Kelimeler : Veri Bankası, transkript, bilgisayar, program. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Hacettepe University, Health Sciences Institution awards master's and Ph. D degrees to those affiliated to Faculty of Dendistry, Faculty of Pharmacy, Faculty of Medicine, Institute of Child Health and Pediatrics, Public Health Institute, Oncology Institute, Neurological Sciences and Psychiatry Institute, Schools of Home Economics, Physical Therapy and Rehabilitation, Nursing, Health Administration at central campus and School of Sports Technology at Beytepe campus. Health Sciences Registrar's office carries out the following items.. Registration of the students. Preparation of student lists according to courses. Preparation of student lists according to programs. Preparation of examination charts. Following up the students categorized according to their age, sex and status. Summary of students' status to be discussed at Executive Committee of Health Sciences Institution. Transcripts of attending students. Transcripts of graduates. Preparation of students letters. Subject of thesis As we understand from the above items, Health Sciences Institute carries out intensive work. These acti vites will not be productive if it is done by type writer or other equipments. In order to carry this work, computeritation is achieved and“Data Base”is developed for research. By this way, it will be available to gather statistical analysis concerning students. Thus, it will be more quicker and prevents one to commit an error. This project has reached its goal and it is currently used by the Registrar's office of Health Sciences Institute. Key words : Database, transcript, computer, program.