Radikal sistektomi yapılan hastalarda sarkopeni ile ilgili radyolojik parametrelerin genel sağkalım üzerine etkisi
The effect of radiological parameters related to sarcopenia on overall survival in patients undergoing radical cystectomy
  1. Tez No: 848432
  2. Yazar: ENES MALİK AKDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEREM TEKE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Giriş ve Amaç: Çalışmamızın amacı; mesane kanseri nedeni ile radikal sistektomi yapılan hastalarda genel sağkalımı öngörmede kullanılabilecek radyolojik sarkopeni parametrelerini belirlemek, bu parametrelerin her birinin genel sağkalım üzerine etkilerini araştırmak ve bu parametrelerin eşik değerlerini ülkemiz popülasyonunda belirlemektir. Gereç ve Yöntem: 1 Ocak 2009 – 1 Ocak 2022 tarihleri arasında kliniğimizde ürotelyal mesane kanseri nedeniyle radikal sistektomi yapılan, ameliyat öncesi 3 ay ve daha kısa süre içerisinde abdomen BT görüntüsü olan 183 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların verileri retrospektif olarak incelendi. BT görüntüleri CoreSlicer (versiyon 1.0.0; Montreal, Quebec, Kanada) web tabanlı yazılıma aktarıldı. CoreSlicer üzerinden vücut kas kitlesinin bir göstergesi olarak kabul edilen L3 vertebra seviyesindeki iskelet kas alanları ve PACS sistemi üzerinden ortalama HU ölçümleri yapıldı. Bu ölçümler üzerinden sarkopeni ile alakalı (SMI tip 1, SMI tip 2, PMI tip 1, PMI tip 2 ve SMD) 5 parametre elde edildi. Gruplar arasındaki farklılık bağımsız örneklem t testi ya da Mann-Whitney U testi ile, kategorik değişkenler arasındaki ilişkiler Ki-kare analizi ile belirlendi. Sağkalım analizinde Log-Rank testi ile Kaplan-Meier yöntemi ve Cox regresyon analizi kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların, 156 (%85,2)'si erkek ve 27 (%14,8)'i kadındı. Hastaların ortanca yaşı 65 (60-71, ÇAA)'idi. Hastaların 146'sında (%79,8) sigara kullanım öyküsü vardı. Hastaların %59'u pT3 ve üzeri evre tümörü sahipti. Hastaların onkolojik takip süresi ortanca 22 (10-50, ÇAA) aydı. ROC analizi ile erkeklerde SMI tip 1, SMI tip 2, PMI tip 2 ve kadınlarda SMD için eşik değerler bulundu. Erkek hastalarda; SMI tip 1, SMI tip 2 ve PMI tip 2 için eşik değerler sırasıyla (45,3 cm2/m2, 9,53 ve 1,47) olarak hesaplandı ve kadın hastalarda ise SMD için eşik değer 39 HU olarak hesaplandı. Genel sağkalımda etkili olabilecek faktörler ile tek değişkenli Cox regresyon analizi yapıldı. Erkek hastalarda; yaş (p=0.03), pT evresi (p=
Özet (Çeviri)
Introduction: The purpose of our study; is to determine radiological sarcopenia parameters that can be used to predict overall survival in patients who underwent radical cystectomy due to bladder cancer, and to investigate the effects of each of these parameters on overall survival, and to determine the threshold values of these parameters in our country's population. Materials and Methods: 183 patients who underwent radical cystectomy for urothelial bladder cancer in our clinic between January 1, 2009 and January 1, 2022, and had an abdominal CT scan 3 months or less before surgery were included in the study. The patients' data were examined retrospectively. CT images were imported into the web-based software CoreSlicer (version 1.0.0; Montreal, Quebec, Canada). Skeletal muscle areas at the level of the 3rd lumbar vertebra, which is considered an indicator of body muscle mass, were measured via CoreSlicer, and average HU measurements were made via the PACS system. From these measurements, 5 parameters related to sarcopenia (SMI type 1, SMI type 2, PMI type 1, PMI type 2 and SMD) were obtained. Differences between groups were determined by independent samples t test or Mann-Whitney U test, and relationships between categorical variables were determined by Chi-square analysis. Log-Rank test, Kaplan-Meier method and Cox regression analysis were used in survival analysis. Results: Of the patients included in the study, 156 (85.2%) were male and 27 (14.8%) were female. The median age of the patients was 65 (60-71). 146 (79.8%) of the patients had a history of smoking. 59% of the patients had pT3 and above stage tumors. The median oncological follow-up period of the patients was 22 (10-50, IQR) months. With ROC analysis, threshold values were found for SMI type 1, SMI type 2, PMI type 2 in men and SMD in women. In male patients; The threshold values for SMI type 1, SMI type 2 and PMI type 2 were calculated as in order (45.3 cm2/m2, 9.53 and 1.47), respectively, and in female patients, the threshold value for SMD was calculated as 39 HU. Univariate Cox regression analysis was performed with factors that may affect overall survival. In male patients; age (p=0.03), pT stage (p=