Sıçanlarda deneysel beyin iskemisinde 2 haftalık naringin uygulamasının serebellumda apoptosis, NF-κB ve IL-17 düzeylerine etkisi
The effect of two weeks of naringin supplementation on inflammatory processes in the cerebellum in experimental brain ischemia of rats
- Tez No: 848433
- Danışmanlar: PROF. DR. RASİM MOĞULKOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Serebral iskemi sırasında beyin dokusu, iskemi ve reperfüzyon (I/R) olmak üzere birbirini takip eden iki aşamada hasara uğrar. İskemik fazda, beyin dokusu bozulmuş dolaşım sistemi (serebrovasküler) nedeniyle beyine enerji girişi başarısızlığa uğrar, bu da oksijen ve glikoz yoksunluğuna ve bunun sonucunda beyin hasarına neden olur. Çalışmanın amacı sıçanlarda oluşturulan fokal deneysel beyin iskemi-reperfüzyonunda iki hafta süreli naringin uygulamasının serebellum dokusundaki IL-17, kaspaz-3 ve NF-κB düzeylerine olan etkisinin belirlenmesiydi. Araştırma Selçuk Üniversitesi Deney Hayvanları Araştırma ve Uygulama Merkezinden temin edilen 8 haftalık Wistar tipi erkek 40 erkek rat üzerinde gerçekleştirildi (Etik No: 2022-3). Ratlarda deneysel beyin iskemi-reperfüzyonu genel anestezi altında gerçekleştirildi (karotid arterler 30 dakika süre ile iskemiye maruz bırakıldı). Deney grupları şu şekilde oluşturuldu. 1) Kontrol grubu, 2) Sham, 3) Sham + çözücü 4) İskemi-reperfüzyon, 5) İskemi-reperfüzyon + iki hafta süreyle Naringin takviyesi yapılan grup. Deneylerin bitiminde genel anestezi altındaki hayvanlarda öncelikle kalpten kan alındıktan sonra servikal dislokasyonla hayvanlar öldürülerek alınan serebellum dokusunda IL-17, kaspaz-3 ve NF-κB düzeyleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
During cerebral ischemia, brain tissue is damaged in two successive stages: ischemia and reperfusion (I/R). In the ischemic phase, brain tissue undergoes energy input failure due to impaired circulatory system (cerebrovascular) resulting in oxygen-glucose deprivation and consequent brain damage. The aim of the study was to determine the effect of two-week administration of naringin on IL-17, caspase-3 and NF-kB levels in the cerebellum tissue in experimental focal brain ischemia-reperfusion in rats. The research was carried out on 40 8-week-old Wistar type male rats obtained from Selcuk University Experimental Animals Research and Application Center (Ethic No: 2022-3). Experimental brain ischemia-reperfusion in rats was performed under general anesthesia (carotid arteries were exposed to ischemia for 30 minutes). Experimental groups were formed as follows. 1) Control group, 2) Sham, 3) Sham + solvent 4) Ischemia-reperfusion, 5) Ischemia-reperfusion + Naringin supplemented group for two weeks. At the end of the experiments, IL-17 and, caspase-3, NF-kB levels were determined in the cerebellum tissue of animals under general anesthesia, first of all, blood was drawn from the heart, and the animals were killed by cervical dislocation.