Acil Servise başvuran COVID-19 pnömonili hastalarda SOFA, qSOFA, CURB-65 ve 4C mortalite skorlama sistemlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of SOFA, qSOFA, CURB-65 and 4C mortality scoring systems in patients with COVID-19 pneumonia admitting to the Emergency Department
- Tez No: 848436
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN YADİGAROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Samsun Üniversitesi
- Enstitü: Samsun Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Bu çalışmada amacımız acil servise başvuran COVID-19 pnömonisi olan hastalarda hesaplanan SOFA, qSOFA, CURB-65 ve 4CMortalite skorları ile mortalite arasındaki ilişkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli, prospektif, gözlemsel kohort olarak Mart 2022 ve Eylül 2022 tarihleri arasında yapılan bu çalışmaya acil servise başvuran, klinik endikasyon varlığında toraks bilgisayarlı tomografi çekilmiş, COVID-19 polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) testi pozitif olan ve pnömonisi olan hastalar dahil edildi. Hastaların sosyodemografik özellikleri, laboratuvar parametreleri, klinik ciddiyetleri, SOFA, qSOFA, CURB-65 ve 4C-Mortalite skorları ve klinik sonlanım şekilleri kaydedildi. Tüm skorlama sistemleri ile 30 günlük mortalite arasındaki ilişki değerlendirildi. Bulgular:Çalışmaya 160 hasta dahil edildi. Bunların 81'i (%50,6) kadın, 79'u (%49,4) erkek cinsiyetli idi. Hastaların yaş ortalaması 71,19±17,28 idi. Bütün hastalar hospitalize edildi. 160 hastanın 75'i (%46,9) servise yatırılırken, 85'i (%53,1) yoğun bakıma yatırıldı. Mortalite gelişme oranı %32,3 (n=50) idi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study evaluated the relationship between SOFA, qSOFA, CURB-65, and 4C Mortality scores and mortality in patients with COVID-19 pneumonia admitted to the emergency department. Materials and Methods: In this single-center, prospective, observational cohort study conducted between March 2022 and September 2022, patients who presented to the emergency department, underwent thoracic computed tomography in the presence of clinical indication, had a positive COVID-19 polymerase chain reaction (PCR) test and had pneumonia were included. Sociodemographic characteristics, laboratory parameters, clinical severity, SOFA, qSOFA, CURB-65, 4C mortality scores, and clinical outcomes were recorded. The relationship between all scoring systems and 30-day mortality was evaluated. Results: The study included 160 patients. Of these, 81 (50.6%) were female and 79 (49.4%) were male. The mean age of the patients was 71.19±17.28 years. All patients were hospitalized. Of 160 patients, 75 (46.9%) were hospitalized in the ward, and 85 (53.1%) were hospitalized in the intensive care unit. The mortality rate was 32.3% (n=50).