Diyetsel çörek otu (Nigella sativa L.,1758)'nun Helix aspersa maxima (MULLER 1774)'nın büyüme, histoloji, bakteriyel yük, oksidatif stres ve biyokimyasal paramatreler ile hastalığa direnç etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of dietary black seed (Nigella sativa L.,1758) on growth, histology, bacterial load, oxidative stress and biochemical parameters and disease resistance of Helix aspersa maxima (MULLER 1774).
  1. Tez No: 848445
  2. Yazar: GÜLDEN YAZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL KUBİLAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada, çörek otu (Nigella sativa L., 1758)'nun farklı oranlarına (%0.5, %1 ve %2) bağlı olarak hazırlanan yem rasyonlarının Helix aspersa maxima (MULLER 1774)'unun beslenmesinde kullanılabilirliği ve sindirim sistemlerinde bakteriyolojik yük, histolojik, antioksidan aktiviteleri ve biyokimyasal etkisi araştırılmıştır. Araştırmada ortalama ağırlığı 15 g±0.01 olan 600 adet H. aspersa maxima'ya çörek otundan %0.5, %1 ve %2 oranlarında katılan yem ile 30 gün boyunca besleme denemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the usability of feed rations prepared based on different proportions (0.5%, 1% and 2%) of black cumin (Nigella sativa L., 1758) in the nutrition of Helix aspersa maxima (MULLER 1774) and the bacteriological load in their digestive systems, Histological, antioxidant activities and biochemical effects were investigated. In the study, 600 H. aspersa maxima, with an average weight of 15 g±0.01, were fed with feed containing 0.5%, 1% and 2% of black cumin for 30 days.