Ultraviyole A (UVA) ışığının oluşturduğu oksidatif stres üzerinde quersetinin koruyucu rolü
The Protective role of quercetin against ultraviolet A (UVA) light-produced oxidative stress
  1. Tez No: 49897
  2. Yazar: AHMET KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MİNE İNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Ultraviyole A (UVÂ) ışınlarına (320-400 nm.) maruz kalan hücrelerde oluşan reaktif oksijen ürünleri (ROS) hücrelerde lipit, protein ve nükleik asitlerde hasar oluşturabilirler. Antioksidanlar ise bu fotobiyolojik hasarı önleme yada iyileştirmede yararlı olabilirler. Bu çalışmada değişik miktarlarda UVA ışınına maruz bıraktığımız ratların deri, kan ve karaciğerinde lipit peroksidasyonunun göstergesi olarak malondialdehid (MDA) ile nonenzimatik ve enzimatik antioksidanlar olarak redükte glutatyon (GSH), glutatyon peroksidaz (GPer) ve glutatyon redüktaz (GSSGR) düzeylerini tesbit ederken, diğer yandan bu parametreler üzerinde antioksidan olarak diyetsel bir flavonoid olan quersetinin etkisini incedik. Bunun için ratlar kontrol, ultraviyole (UV) ve ultraviyole+quersetin (UV+Q) grubu olarak üç gruba ayrıldı. UV ve UV+Q grubu ratlar 0, 3, 6 ve 9 günlük periyotlarla 1.25 mW/cm2 lik akıma sahip UVA ışığı ile günde 4 saat olmak üzere irradie edildi. Böylece, 3., 6. ve 9. günlük periyottaki ratlar sırasıyla 54, 108, 162 W/cm2 ışın aldılar, 0. (sıfırına) günkü ratlar hiç ışın almadı. UV+Q grubu ratlara her ışınlama periyodu başlamadan bir saat önce serum fizyolojik (SF) de çözülen quersetin (50 mg/kg-vücut ağırlığı) intraperitonel olarak verildi. Quersetin verilmeyen diğer ratlara ise SF verildi. Periyotlar sonunda ratlar dekapite edildi ve kan, karaciğer ve deri örneklerinde ölçümler yapıldı. UV0, UV3, UV6 ve UV9, UV grubunun sırasıyla 0, 3, 6 ve 9. günlerdeki sonuçlarıdır. UV+Q0, UV+Q3, UV+Q6, ve UV+Q9 ise UV+Q grubunun sırasıyla 0, 3, 6 ve 9. günlerdeki sonuçlarıdır. UV grubu plazma MDA düzeyleri 9.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Reactive oxygen species (ROS) produced in the cells exposed to ultraviolet A (UVA) light can damage lipids, proteins and nucleic acids. Antioxidants may be useful in preventing or at least improving photobiologic injury. In this study, we have determined the malondialdehyde (MDA) as an indicator of lipid peroxidation and reduced glutathione (GSH), glutathione reductase (GSSGR), glutathione peroxidase (GPer), catalase (CAT) and superoxide dismutase (SOD) as enzymatic and nonenzymatic antioxidants in skin, blood and liver of rats exposed to different doses of UVA light. We also have investigated the effects of quercetin which is a dietary flavonoid as an antioxidant on these parameters. For this purpose, rats were divided into three groups as control, ultraviolet (UV), and ultraviolet+quercetin (UV+Q). UV and UV+Q group rats were irradiated 4-h/day with UVA light (1.25 mW/cm2) for 0, 3, 6, 9 days. Thus, the rats on day-3, 6 and 9 have received 54, 108, 162 W/cm2 light, respectively. The rats on day-0 did not receive any UV light. Quercetin (50 mg/kg-body wt.) dissolved in physiological saline given intraperitonelly 1 h. before each irradiation period in UV+Q group rats. Other rats were not given quercetin, but received physiological saline. The rats were decapitated at the end of from periods and analysis were performed in skin, blood and liver samples obtained from rats. UVO, UV3, UV6, UV9 represent the results of the UV exposed group on day-0, 3, 6, and 9, respectively. UV+QO, UV+Q3, UV+Q6, and UV+Q9 also represent the results of UV+Q group on day-0, 3, 6, and 9, respectively.