Akciğer kanserli hastalarda lipid peroksidasyonu
- Tez No: 44832
- Danışmanlar: PROF.DR. BOLKAN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Lipid peroksidasyonu serbest radikal türlerinin katıldığı bir zincir reaksiyonudur. Lipid peroksidasyonunun birçok hücresel fonksiyonlardaki değişiklikleri indükledigi gösterilmiştir. Yakın yıllardaki çalışmalar lipid peroksi- dasyon prosesleriyle karsinojenez arasında bir ilişki oluğunu bildirmektedir. Çalışmamızda kanserli hastalarda lipid peroksidas yonunun göstergesi olarak malondialdehit düzeylerini ölçmeyi amaçladık. Çalışmamızda primer akciğer kanseri teşhisi konmuş 42 hasta ve 56 sağlıklı bireyin serum malondialdehit, kolesterol ve trigliserit düzeyleri ölcUldll. Yas. sigara ve alkol kullanma alışkanlığı, kalıtsal kanser hikayesi, metastaz, diyet alışkanlığı ve diyetsel yag tüketiminin serum MDA düzeylerine etkisi istatistiksel olarak değerlendirildi. Hasta grubunun ortalama MDA düzeyleri 5.71±1.69 nmol/mL olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Lipid peroxidation is a chain reaction process that involves the participation of free radical species. Lipid peroxidation has been shown to induce alteration in several cellular functions. Recent reports have suggest that there is a relationship between lipid peroxidation processes and carcinogenesis. We aimed to measure the level of malondialdehyde as an index of lipid peroxidation in cancer patients. In our study, serum malondialdehyde (MDA), cholesterol and triglyserides levels of 42 patients diagnosed as primary lung cancer and 56 healthy subject were measured. The effects of factors such as age, smoking and drinking habits, inherited cancer history, metastasis, dietary habits and dietary fat comsumption on serum MDA levels were evaluated statistically. The average MDA levels of patient group was found as 5.71±1.69 nmol/mL.