A micro named data networking (µNDN framework for internet of things over ieee 802.15.4
Ieee 802.15.4 üzerinde çalışan nesnelerin interneti için mikro adlandırılmış veri ağı çatısı
  1. Tez No: 848453
  2. Yazar: SEDAT BİLGİLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER KAMİL DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Nesnelerin İnterneti (IoT), popülerliğini gün geçtikçe artıran bir konsepttir. Günlük hayatta artık sıklıkla karşılaşmaya başladığımız bu IoT cihazları, sağlık, akıllı ev/ofis, tarım, otomasyon gibi pek çok alanda kullanılmaktadır. IoT ağları çoğunlukla bu IoT cihazlarından veri almaya dayalıdır. Bu veri-merkezcil yaklaşım, günümüzde popülaritesi oldukça artan Veri Merkezli Ağ (ICN) mimarilerinden birisi olan Adlandırılmış Veri Ağları'nın (NDN) veri-merkezciliği ile örtüşmektedir. Bunun sonucunda, IoT konseptinin ve NDN mimarisinin birleşimi, NDNoT konseptini ortaya çıkartmıştır. Bu çalışma, oldukça yeni olan NDNoT konsepti üzerindeki gelişmelere odaklanırken, bu konsept ile uyumlu olan µNDN protokol yığınını ve yenilikçi IfNoT mekanizmasını önermektedir. Çalışma, bunların yanı sıra, TM-RONR iletim mekanizmasını da literatüre sunmaktadır. Gerçekleştirilen bu çalışmaların yanı sıra, µNDN yığını üzerinde etkisi olabilecek önbellekleme, FIB boyutu gibi kavramlar da incelenmiş ve performans analizlerine tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Internet of Things (IoT) is a concept that is increasing in popularity day by day. These IoT devices, which we increasingly encounter daily, are used in many areas, such as health, smart home/office, agriculture, and automation. IoT networks are primarily based on receiving data from these IoT devices. This data-centric approach aligns with the data-centricity of Named Data Networks (NDN), one of the Information Centric Network (ICN) architectures increasing in popularity today. As a result, the combination of the IoT concept and NDN architecture gave rise to the NDNoT concept. While this study focuses on improvements in the relatively new NDNoT concept, it proposes the µNDN protocol stack and the innovative IfNoT mechanism on top of µNDN. In addition, the study also presents the TM-RONR forwarding mechanism to the literature. Along with these studies, concepts such as caching and FIB size, which may impact the µNDN stack, were also examined comprehensively and subjected to performance analysis.