Impact of temperature and lanthanide ion doping on the fabrication of nano sized zinc borate materials
Sıcaklık ve lantanit iyon katkısının,nano boyutlu çinko borat malzemelerin üretimine etkisi
  1. Tez No: 848468
  2. Yazar: BÜŞRA ELBASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE MORKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, nano boyutlu çinko ortaboratlar, çözeltide yanma sentezi yöntemi (SCS) ile başarıyla sentezlendi. Kullanılan malzemeler çinko(II) nitrat hekzahidrat ve borik asit ile çeşitli nadir toprak elementleridir (Dy3+, Eu3+, Sm3+ ve Tb3+). Sentezlenen çinko ortoboratların yapısal özellikleri, XRD karakterizasyonu ile analiz edildi, FTIR analizi ve UV-VIS spektroskopisi yapıldı. Farklı lantanit elementlerin ve sıcaklığın (400-900oC) sentezlenen çinko ortoboratların yapısal özellikleri üzerindeki etkisi, XRD karakterizasyonu kullanılarak,analiz edildi. Alfa-çinko ortoboratları daha düşük sıcaklıkta (400-500oC) triklinik kristal yapıda elde edilirken, daha yüksek sıcaklıkta (≥700oC) monoklinik kristal yapıda oluşmuştur. FTIR verileri incelendiğinde çinko ortoboratların karakteristik bantları BO3 titreşimleri esnemesi 695-720 cm-1 de belirlenirken, simetrik gerilmeleri 1010-1065 cm-1 de, simetrik olmayan esnemeler 1220-1245 cm-1 de görülmüştür. Ürünlerin optik özellikleri UV-VIS spektroskopisi ile incelendi. Absorbans ve yansıma spektrumları 200-900 nm arasında belirlendi. UV-VIS spektrumlarına göre 200-400 nm aralığında ultraviyole bölgede bantlar tespit edilmiştir. Tauc grafiğinin x eksenindeki eğrinin kesişimi alınarak UV-VIS absorbans değerleri kullanılarak optik bant aralığı enerjileri belirlendi. Bulunan bant aralığı enerjilerinin 5,14 ile 5,40 arasında olduğu görülmektedir. Bu değerler lantanit iyonunun konsantrasyonuna ve sıcaklığa bağlı olarak değişir.
Özet (Çeviri)
In this present study, nanosized zinc orthoborate materials were successfully synthesized using various rare earth elements (Dy3+, Eu3+, Sm3+ and Tb3+) with starting materials, zinc (II) nitrate hexahydrate, boric acid and glycine fuel via Solution Combustion Synthesis (SCS) method. The doped zinc orthoborates were synthesized in different lanthanide ion concentrations (0.005, 0.01, 0.02, 0.25 mol) and the products obtained were analyzed using XRD method for the determination of the structural properties. FTIR analysis was performed for the band variation studies. Aditionally, the optical properties were examined by UV-VIS spectroscopy.The effect of different lantanide elements and temperatures (400-900oC) on the structural properties of synthesized zinc orthoborates were studied using XRD characterization. The alpha-zinc orthoborates was obtained at the lower themperature (400-500oC) while the beta form formed at higher temperature (≥700oC) in the formed of triclinic and monoclinic crystal structure, respectively. Analyzing the FTIR data, the bending of BO3 vibrations at 695-720 cm-1, symmetric stretching BO3 vibrations at 1010-1065 cm-1 and asymmetric stretching BO3 vibrations at 1220-1245 cm-1 were determined as the characteristic bands of zinc orthoborates.Optical properties of the products were examined by UV-VIS spectroscopy. The absorbance and reflectance spectra were identified between 200-900 nm. According to the UV-VIS spectra, the bands were detected in the ultraviolet region in the range of 200-400 nm. The optical band gap energies were determined by using UV-VIS absorbance values by taking the intercept of the curve in the x-axis of Tauc plot. It can be seen that the band gap energies found were between 5,14 and 5,40. These values vary depending on the concentration of the lanthanide ion and temperature