Babaların toplumsal cinsiyet rolleri tutumu, evlilik uyumu ve maternal bağlanmanın prenatal paternal bağlanmaya etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of fathers' gender roles attitude, marriage adjustment, and maternal attachment on prenatal father attachment
  1. Tez No: 848467
  2. Yazar: CEREN ERÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma babaların toplumsal cinsiyet rolleri tutumu, evlilik uyumu ve maternal bağlanmanın prenatal paternal bağlanmaya etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı tipte gerçekleştirilen araştırma Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğinde yürütülmüştür. Araştırmaya 255 baba adayı ve eşleri dahil edilmiştir. Araştırma verileri Tanıtıcı Özellikler Formu, Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutumu Ölçeği, Evlilikte Uyum Ölçeği, Prenatal Bağlanma Envanteri ve Paternal Antenatal Bağlanma Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, pearson korelasyon testi ve multiple lineer regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan babaların yaş ortalaması 31,80±5,14, eşlerinin yaş ortalaması 29,07±5,36'dır. Araştırma sonuçlarına göre; babaların Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği Puan ortalaması 134,44±19,45, Evlilikte Uyum Ölçeği toplam puan ortalaması 48,08±7,50, Paternal antenatal bağlanma ölçeği toplam puan ortalaması 66,97±6,73'tür. Annelerin Prenatal Bağlanma Envanteri toplam puan ortalaması 68,17± 8,77' dir. Babaların Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği ile Paternal Antenetal Bağlanma Ölçeği arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamaktadır (r=0,102, p=0,103). Toplumsal cinsiyet rolleri tutumu paternal bağlanma üzerinde anlamlı bir etkiye sahip değildir (p=0,238). Evlilikte uyum ölçeği ile paternal antenetal bağlanma ölçeği arasında pozitif yönlü düşük şiddetli bir ilişki bulunmaktadır (r=0,290, p=0,000). Evlilikte uyum prenatal paternal bağlanma üzerinde anlamlı bir etkiye sahiptir (p=0,000). Prenatal Bağlanma Envanteri ile Paternal Antenatal Bağlanma Ölçeği arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamaktadır (r=0,115, p=0,068). Prenatal maternal bağlanma paternal bağlanma üzerinde anlamlı bir etkiye sahip değildir (p=0,178). baba yaşı prenatal paternal bağlanma üzerinde anlamlı bir etkiye sahip değildir (p=0,075). Algılanan ekonomik durum prenatal paternal bağlanma üzerinde anlamlı bir etkiye sahip değildir (p=0,216). Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda hem evlilik uyumunun dolayısıyla güvenli bir şekilde baba-bebek bağlanmasının gerçekleşebilmesi için baba adaylarının prenatal bakıma dahil edilmesi, gebelik kontrolüne eşleriyle birlikte geldiklerinde mutlaka muayenelere katılımlarının sağlanması ve bebek bakımına yönelik eğitimlere katılmalarının teşvik edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effects of fathers' gender role attitudes, marital adjustment and maternal attachment on prenatal paternal attachment. The descriptive study was conducted in the Gynecology and Obstetrics outpatient clinic of Hacettepe University Adult Hospital. The study included 255 expectant fathers and expectant mothers. The data were collected using the Descriptive Characteristics Form, Gender Role Attitudes Scale, Marital Adjustment Scale, Prenatal Attachment Inventory and Paternal Antenatal Attachment Scale. Descriptive statistics, pearson correlation test and multiple linear regression analysis were used to analyze the data. The mean age of the fathers who participated in the study was 31,80±5,14 and the mean age of their spouses was 29,07±5,36. According to the results of the study, the mean score of the fathers on the Gender Roles Attitude Scale was 134,44±19,45. The fathers' mean total score on the Marital Adjustment Scale was 48,08±7,50. The mean total score of the paternal antenatal attachment scale was 66,97±6,73. The mean total score of the fathers' spouses on the Prenatal Attachment Inventory was 68,17± 8,77. There is no statistically significant relationship between Fathers' Gender Roles Attitude Scale and Paternal Antenatal Attachment Scale (r=0,102, p=0,103). Gender roles attitude doesn't have a significant effect on paternal attachment (p=0,238). There is a positive, low-severity relationship between marital adjustment scale and paternal antenatal attachment scale (r=0,290, p=0,000). Marital adjustment has a significant effect on prenatal paternal attachment (p=0,000). There is no statistically significant relationship between Prenatal Attachment Inventory and Paternal Antenatal Attachment Scale (r=0,115, p=0,068). Prenatal maternal attachment does not have a significant effect on paternal attachment (p=0,178). Paternal age doesn't have a significant effect on prenatal paternal attachment (p=0,075). Perceived economic status does not have a significant effect on prenatal paternal attachment (p=0,216). In line with the results obtained from the study, it is recommended that fathers should be included in prenatal care, they should be encouraged to participate in examinations when they come to pregnancy control with their spouses, and they should be encouraged to participate in trainings on infant care in order to realize both marital harmony and secure father-infant attachment.