Serebral palsili çocuklarda nöral mobilizasyon tekniklerinin üst ekstremite fonksiyonları üzerine etkisi
The effect of neural mobilization techniques on upper extremity functions in children with CP
  1. Tez No: 848485
  2. Yazar: MEHMET ALİ EKİNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL DENİZOĞLU KÜLLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Atlas Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
SP tanılı bireylerde geleneksel fizyoterapi üst ekstremite rehabilitasyonu ile üst ekstremiteye uygulanan nöral mobilizasyon tekniklerinin, üst ekstremite fonksiyonelliği üzerine etkilerini araştırmaktır. Çalışmamıza dahil edilen 26 katılımcı, kontrol grubu ve nöral mobilizasyon olarak 2 gruba randomize edildi. Gruplar haftada 2 kez toplam 10 seans (1 seans 45-60 dakika) tedaviye alındı. Çalışmamızda olguların spastisitesi ''Modifiye Ashworth Skalası (MAS)'',Fonksiyonel Yetenekler ise ''Pediatrik Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (WEE-FIM), ''El Becerileri Sınıflandırma Sistemi (MACS)'', El ile İlgili Yetenekleri Ölçme(ABILHAND-Kids)'', ''Kutu ve Blok Testi(KBT)'', ''Dokuz Delikli Peg Testi(DDPT)'' ile kaba ve ince kavramalar ve ''Reaction Speed (RS)'' ise reaksiyon hızını ölçmek için kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to investigate the effects of traditional physical therapy upper extremity rehabilitation and neural mobilization techniques applied to the upper extremity on upper extremity functionality in individuals diagnosed with CP. The 26 participants included in our study were randomized into 2 groups as control group and neural mobilization. Groups were taken into treatment for a total of 10 sessions twice a week (1 session 45-60 minutes). In our study, the spasticity of the cases was measured with the“Modified Ashworth Scale (MAS)”, Functional Abilities with the“Pediatric Functional Independence Measure (Wee-FIM), ”Manual Ability Classification System (MACS)“, ”Assessment of Upper Extremity Related Abilities (ABILHAND-Kids)“, ”Box and Block Test (BBT)“, ”Nine Hole Peg Test (NHPT)“ for gross and fine grasps, and ”ReactionSpeed (RS)" was used to measure reaction speed.