Lise öğrencilerinin obeziteye ilişkin beslenme alışkanlıkları ile spora ilgi düzeylerinin incelenmesi
Investigation into high school students' nutritional habits related to obesity and their level of interest in sport
  1. Tez No: 848496
  2. Yazar: EDA SAĞÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUT ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada lise öğrencilerinin obeziteye ilişkin beslenme alışkanlıkları ile spora ilgi düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. İlişkisel tarama modelinde gerçekleştirilen araştırmanın evrenini, 2022 - 2023 eğitim-öğretim yılında Kahramanmaraş ili Onikişubat ve Pazarcık ilçelerindeki özel ve kamuya ait ortaöğretim kurumlarının 9. 10. 11. ve 12. sınıflarında öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise evren içerisinden küme örnekleme yöntemiyle belirlenen okullardan seçkisiz olarak belirlenmiş 600 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanması amacıyla“Üç Faktörlü Beslenme Ölçeği”,“Spora Yönelik Tutum Ölçeği”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Veri analizi için frekans, aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri belirlenmiş, değişkenlere ilişkin alınan puanların demografik özellikler bakımından farklılaşma durumunu belirlemede t-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) testi, anlamlı bulunan F değerinde fark olan grupları belirlemede ise Scheffe testinden yararlanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek için korelasyon analizi kullanılmıştır. Spora yönelik tutumun obeziteyle ilişkili beslenme alışkanlıklarını ne düzeyde yordadığını belirlemek için de basit doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, öğrencilerin spora yönelik ilgisinin obeziteye ilişkin beslenme alışkanlıkları yordamadığı belirlenmiştir. Öğrencilerin, spora yönelik ilgileri, lise türü ve aile aylık gelir değişkenleri bakımından anlamlı farklılık göstermektedir. Öğrencilerin spora yönelik ilgisi ile haftada spor yaptığı gün sayısı arasında pozitif yönlü korelasyon, spora yönelik ilgi ile sporcu geçmişi değişkeni arasında pozitif yönlü korelasyon ve spora yönelik ilgi ile kendini kilolu hissetme değişkeni arasında ise negatif yönlü anlamlı korelasyon bulunmuştur. Öğrencilerin obeziteye ilişkin beslenme alışkanlıkları ile kendilerini kilolu hissetme değişkeni arasında pozitif yönlü korelasyon bulunmuştur. Yine obeziteye ilişkin beslenme alışkanlıkları ile beden kitle indeksi değişkeni grupları arasında anlamlı farklılık görülmüştür. Çalışmanın son kısmında ise araştırma sonuçlara ilişkin geliştirilen önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine high school students' eating habits related to obesity and their level of interest in sports. The population of the research conducted in the relational scanning model consists of students studying in the 9th, 10th, 11th and 12th grades of private and public secondary education institutions in Onikişubat and Pazarcık districts of Kahramanmaraş province in the 2022 - 2023 academic year. The sample of the research consists of 600 students randomly selected from the schools determined by the cluster sampling method within the universe.“Three-Factor Eating Scale”,“Attitude Towards Sports Scale”and“Personal Information Form”developed by the researcher were used to collect research data. Frequency, arithmetic mean and standard deviation values were determined for data analysis, t-Test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) test were used to determine the differentiation of the scores obtained for the variables in terms of demographic characteristics. Scheffe test was used to determine the groups with significant differences in the F value. Correlation analysis was used to determine the relationship between variables. Simple linear regression analysis was used to determine the extent to which attitudes towards sports predicted obesity-related eating habits. As a result of the research, it was determined that students' interest in sports did not predict obesity-related eating habits. Students' interests in sports differ significantly in terms of high school type and family monthly income variables. A positive correlation was found between students' interest in sports and the number of days they do sports per week, a positive correlation between interest in sports and the athlete history variable, and a negative significant correlation between interest in sports and the variable of feeling overweight. A positive correlation was found between students' eating habits related to obesity and the variable of feeling overweight. Again, a significant difference was observed between obesity-related eating habits and body mass index variable groups. In the last part of the study, suggestions developed regarding the research results are included.