Öğrenme stillerine dayalı bireyselleştirilmiş öğretimin ilkokul ikinci sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlamalarının gelişimine etkisi
The effect of individualized instruction based on learning styles on the development of second grade primary school students' reading comprehension
- Tez No: 848504
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışmanın amacı öğrenme stillerine dayalı bireyselleştirilmiş öğretimin ilkokul ikinci sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlamalarını geliştirip geliştirmediğini belirlemektir. Eylem araştırması modelinin kullanıldığı araştırmanın örneklemi, amaçsal örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir durum örneklemesi yoluyla seçilen ve Batman'ın bir köy okulunda öğrenim görmekte olan 15 ilkokul ikinci sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri“Çocuklar İçin Öğrenme Stilleri İndeksi”,“Bilgilendirici Metin Okuduğunu Anlama Testi”,“Öyküleyici Metin Okuduğunu Anlama Testi”, yarı yapılandırılmış görüşme formu, araştırmacı günlükleri, gözlem formu, görüntü kayıtları, öğrenci ürünleri, dereceli puanlama anahtarı ve haftalık gerçekleştirilen okuduğunu anlama testleri ile toplanmıştır. Araştırmanın alt problemlerinin çözümlenmesinde Wilcoxon İşaretli Sıralar Testinden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına bakıldığında öğrencilerin genel olarak öğrenme stili tercihlerinin aktif ve sıralı öğrenme tercihlerinde yoğunlaştığı, bununla beraber algısal/sezgisel ve görsel/işitsel alt boyutlarında yer alan iki öğrenme stilinin de birbirine çok yakın olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bunun dışında düzenlenen öğrenme stillerine dayalı bireyselleştirilmiş öğretim ortamının öğrencilerin okuduğunu anlamalarını geliştirmede önemli bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine whether individualized instruction based on learning styles improves the reading comprehension of second grade primary school students. The sample of the research, in which the action research model was used, consists of 15 second-grade primary school students studying in a village school in Batman, selected through easily accessible case sampling, one of the purposeful sampling methods. The data of the research were“Learning Styles Index for Children”,“Informational Text Reading Comprehension Test”,“Narrative Text Reading Comprehension Test”, semi-structured interview form, researcher diaries, observation form, video recordings, student products, rubric and weekly reading comprehension. were collected through comprehension tests. Wilcoxon Signed Rank Test was used to analyze the sub-problems of the research. Looking at the results of the research, it was concluded that students' learning style preferences generally concentrated on active and sequential learning preferences, and that the two learning styles in the perceptual/intuitive and visual/auditory sub-dimensions were very close to each other. Apart from this, it has been concluded that the individualized teaching environment based on learning styles has a significant effect on improving students' reading comprehension.