Antik Yunan sanatı boyalı heykellerinde form ve renk olgusu
The form and color phenomenon of painted sculptures in Ancient Greek art
  1. Tez No: 848513
  2. Yazar: MERVE PARMAKSIZ
  3. Danışmanlar: PROF. OLCAY ATASEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Antik Yunan sanatı boyalı heykellerinde form ve renk olgusu, Antik Dönem'deki sanatsal ifade biçimlerinden biri olan heykel sanatı ile ilgili incelenen konular arasında önemli bir yere sahiptir. Bu çalışma, M.Ö. 6. yüzyıldan başlayarak M.Ö. 1. yüzyıla kadar olan geniş bir tarihsel aralığı kapsayarak, Antik Yunan heykeltıraşlarının eserlerinde renk kullanımının evrimini, heykellerin form ve estetik özelliklerini anlamaya yönelik bir çabayı içermektedir. Antik Yunan heykel sanatının esas yapısını oluşturan boyalı heykellerin renk özellikleri öncelikle gerçekçi bir renk paletini yansıtır şekildedir. Heykeltıraşlar, figürleri ve sahneleri daha belirgin hale getirmek, duygusal ifadeyi artırmak ve izleyicilere daha etkili bir anlatı sunmak amacıyla renk kullanımına önem vermişlerdir. Heykellerdeki giysiler, cilt tonları, saçlar ve diğer detaylar renk olgusuyla vurgulanmıştır. Ancak, zamanla bu boyalı detayların birçoğu aşınmış veya tahrip olmuştur. Bu nedenle, günümüze kalan Antik Yunan heykelleri genellikle beyaz mermerden yapılmış gibi görünmektedir. Bu noktada, modern araştırmalar ve teknolojik gelişmeler, antik heykellerdeki renk izlerini belirleme ve restorasyon çabalarını destekleme konusunda yeni fırsatlar sunmaktadır. Antik Yunan Uygarlığı dönemi boyunca sanatta görülen renk yelpazesi resim sanatında olduğu gibi heykel sanatında da estetik, dinsel ve sembolik değerler taşır. Bu çalışmayla, dönem içerisinde görülen çeşitli sanatların yanı sıra, özellikle Antik Yunan sanatı heykellerinde kullanılan renk pigmentleri, bunların uygulama teknikleri ve yöntemleri incelenmiştir. Rengin kullanıldığı bu dönem sanatına ait heykeller, form özellikleri açısından dönemsel olarak araştırılmış, renk çeşitliliği ve görsel etkiler açısından değerlendirilmiştir. Antik Yunan sanatı boyalı heykellerindeki form ve renk olgusu konusunda yapılan araştırmalar ve ortaya çıkarılan yeni bulgular, Antik Dönem'in estetik anlayışını, sanatsal tercihlerini ve kültürel değerlerini anlamak için literatüre önemli katkılar sağlamaktadır. Bu çalışma ise Antik Yunan sanatının evrimini ve heykel sanatındaki teknik gelişmeleri inceleyerek, geçmişin sanatsal mirasının günümüze taşınmasındaki sürece katkı sağlamaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of form and color in the painted sculptures of Ancient Greek art has an important place among the subjects examined in the art of sculpture, which is one of the forms of artistic expression in the Ancient Period. This study, B.C. Starting from the 6th century BC. Covering a wide range of time from the 1st century BC, it includes an effort to understand the evolution of colors, form and aesthetic properties of the sculptures in the works of Ancient Greek sculptors. The color characteristics of the painted statues, which constitute the main structure of ancient Greek sculpture art, primarily reflect a realistic color palette. Sculptors have given importance to the use of color in order to make figures and scenes more distinct, to increase emotional expression and to present a more effective narrative to the audience. The clothes, skin tones, hair and other details in the sculptures are emphasized with the phenomenon of color. However, over time many of these painted details have become eroded or destroyed. For this reason, surviving Ancient Greek statues often appear to be made of white marble. The range of colors seen in art throughout the Ancient Greek Civilization period carries aesthetic, religious and symbolic values in sculpture as well as in painting. In this study, color pigments, their application techniques and methods, especially used in Ancient Greek art sculptures, as well as various arts seen during the period, were examined. Sculptures belonging to this period of art, in which color was used, were periodically researched in terms of their form features and evaluated in terms of color diversity and visual effects. Research on the phenomenon of form and color in painted sculptures of Ancient Greek art and new findings provide significant contributions to the literature in understanding the aesthetic understanding, artistic preferences and cultural values of the Ancient Period. This study tries to contribute to the process of carrying the artistic heritage of the past to the present by examining the evolution of Ancient Greek art and technical developments in sculpture.