Tüketicilerin sürdürülebilir üretim sertifikalı kahve tercihlerini etkileyen faktörlerin belirlenmesi : İzmir ili örneği
Factors influencing consumers preferences for sustainable production certified coffee: Case of İzmir province
  1. Tez No: 848571
  2. Yazar: CEYLİN SANER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KARAHAN UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Tarım Gıda Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Günümüzde dünyanın en sevilen sıcak ve soğuk içeceklerinden biri olan kahve, sosyal yaşamın da önemli bir parçasıdır. Kahve pazarı giderek daha da büyüyen geniş bir pazar olmakla birlikte, oluşan trendler doğrultusunda tüketicilerin kahve içme tarzı da değişmektedir. Türkiye'de de küresel kahve markalarının yaygınlaşması ile değişen kahve işletmelerinin ve kafelerin, toplumun kahve tüketim alışkanlıklarını değiştirerek Türk kahvesinin dışında farklı dünya kahvelerinin de tüketilmesini sağladığı bilinmektedir. Bu araştırmada İzmir ilindeki tüketicilerin sürdürülebilir üretim sertifikalı kahveye yönelik tutum ve davranışlarını araştırmak amaçlanmıştır. Tüketicilerin kahve tüketim alışkanlıkları ile sürdürülebilir üretim sertifikalı kahve tercihleri üzerinde etkili olan faktörler saptanmıştır. İzmir ilinin merkez ilçelerinde yer alan kahve dükkanlarında ve kafelerde alışveriş yapan/kahve içen müşterilerden tesadüfi seçilen 271 kişi ile gerek yüz yüze ve gerekse online olarak anket yapılmıştır. Ankete katılan tüketicilerin %94,83'ünün kahve tükettiği, %5,17'sinin kahve tüketmediği belirlenmiştir. Kahve tüketmeyenlerin diğer soğuk ve sıcak içecekleri tüketmeyi tercih ettikleri belirlenmiştir. Kahve tüketenlerin %42,43'ünün günde ortalama iki fincan/bardak kahve tükettikleri saptanmıştır. Tüketiciler ilk sırada Türk kahvesi tüketirken, filtre kahvenin ikinci sırayı aldığı belirlenmiştir. Tüketicilerin %34,32'sinin (93 kişi) sıklıkla sürdürülebilir üretim sertifikalı kahve satın aldıkları/kafede sürdürülebilir üretim sertifikalı kahve tükettikleri, geri kalan %65,68'inin (178 kişi) ise sürdürülebilir üretim sertifikalı kahve tüketmedikleri belirlenmiştir. Araştırma kapsamında tüketicilerin sürdürülebilir üretim sertifikalı kahve tüketmeme durumuna ilişkin nedenler de ortaya konulmuştur. Bu nedenler sürdürülebilir kahvenin pahalı olması ve tüketicilerin alışkanlığının olmaması olarak gösterilmiştir. Ancak son yıllarda dünyada yapılan çalışmalar sürdürülebilir üretim sertifikalı kahvelere olan tüketici tercihlerinin giderek artacağına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Coffee is one of the most important hot and cold beverages in the world and is considered an important part of social life in recent years. Although the coffee market is a large and growing market, the way consumers drink coffee is also changing in line with the emerging trends. It is observed that the coffee businesses and cafes that have changed with the spread of global coffee brands in Turkey, have changed the coffee consumption habits of the society and enabled the consumption of different world coffees other than Turkish coffee. This research aimed to investigate the attitudes and behaviors of consumers in Izmir towards sustainable production certified coffee. Factors affecting consumers' coffee consumption habits and sustainable production certified coffee preferences were determined. A survey was conducted either face-to-face or online with 271 consumers who were randomly selected among customers of coffee shops and cafes in the central districts of Izmir. It was determined that 94.83% of the respondents consumed coffee and 5.17% did not consume coffee. It was determined that those who did not consume coffee preferred to consume other cold and hot drinks. It was observed that 42.43% of the consumers consumed an average of two cups / glasses of coffee daily. While consumers consume Turkish coffee in the first place, filter coffee comes in second place. It was determined that 34.32% (93 persons) of the consumers often purchased/consumed sustainable production certified coffee, while 65.68% (178 persons) did not consume it. Within the scope of the research, the reasons why consumers do not consume sustainable production certified coffee were revealed. The reasons for not consuming coffee were determined as lack of habits and the high prices of coffee. However, studies conducted around the world in recent years indicate that consumer preferences for sustainable production certified coffees will gradually increase.