Gestasyonel diabet için risk faktörü taşıyan ve taşımayan gebelerde 50 gr OGTT etkinliğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of 50 gr OGTT in pregnancy with and without risk factor for gestational diabetes
- Tez No: 848570
- Danışmanlar: DR. SAVAŞ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmanın amacı 50g glukoz tarama testinin (tüm gebeler yerine sadece gestayonel diyabetes mellitus (GDM) için risk faktörüne sahip gebelere uygulanmasının yeterli olup olmayacağını araştırmaktır. Gereç ve yöntem: Bu çalışma rutin gebelik takibi nedeni ile başvuran 24-28. haftalar arasındaki 204 gebenin katılımı ile retrospektif olarak yapıldı. Gebeler GDM açısından risk faktörlerine sahip olup olmamalarına göre iki ayrı guruba ayrıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen gebelerin yaş ortalaması 25,5 yıl olarak bulundu. 204 gebeden 84'ü ( %41.18'i) risk faktörlerinden hiç birini taşımazken 120 gebe (olguların %58,82 'i ) risk faktörlerinden en az birine sahipti. Risk faktörlerinden en az birine sahip olan 120 gebeden 62'sinin (%51,67) 1 saatlik 50 gr GCT sonucu 140 mg/dl üzerinde saptandı. Bu gebelere yapılan 100 gr glukoz yükleme testi sonucunda 30 gebeye GDM tanısı konuldu. Risk faktörlerinden en az birine sahip 120 gebede gestasyonel diyabet prevelansı %25.00 olarak hesaplandı. Risk faktörüne sahip olmayan 84 gebenin 10'nunda 50 gr GCT 1.saat sonunda kan glukoz düzeyi 140 mg/dl'nin üzerinde bulundu. Bu gebelere yapılan 100 gr GCT sonucuna göre 2 gebeye GDM tanısı konulmuş olup risk faktörü taşımayan gebelerde gestasyonel diyabet prevelansı %2,38 olarak hesplandı. Risk faktörü içermeyen gebelerde GDM prevalansı %2,38 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Purpose: The purpose of this study is examining whether the application of 50g OGTT will be sufficient for the pregnant women with GDM risk factor instead of applying it to all pregnant women. Material and Methods: The study has been conducted retrospectively with the participation of 204 pregnant women who were pregnant for 24-28th weeks and who applied for routine pregnancy follow-up. The pregnant women were separated into two groups in terms of having the risk factor of gestational diabetes mellitus. 50 gr OGTT was applied to all pregnant women in the 24-228th weeks for GDM scanning. We accepted the plasma glucose threshold value as 140 mg/dl. After the 1st hour, 100 gr Oral Glucose Tolerance Test was applied to the women whose venous blood glucose level exceeded 140 mg/dl. If two of the results were over the given values, the pregnant women were diagnosed as GDM. The data were analyzed by using the SPSS Package Program. The positive predictive values of 50 gr OGTT were calculated in pregnant women who did not have the risk factor and the values. The significance test between the two percentages was used in independent groups. The PD iabetes A ssociation S tandards of M edical C are in D iabetes 2017. J Diabetes. 2017 Apr 13;9(4):320–4. 28. Agarwal MM. Gestational diabetes mellitus: Screening with fasting plasma glucose. World J Diabetes. 2016;7(14):279. 29. Donovan L, Hartling L, Muise M, Guthrie A, Vandermeer B, Dryden DM. Screening Tests for Gestational Diabetes: A Systematic Review for the U.S. Preventive Services Task Force. Ann Intern Med. 2013 Jul 16;159(2):115. 30. Wild S, Roglic G, Green A, Sicree R, King H. Global Prevalence of Diabetes. Diabetes Care. 2004 May 1;27(5):1047–53. 31. ACOG technical bulletin. Diabetes and pregnancy. Number 200--December 1994 (replaces No. 92, May 1986). Committee on Technical Bulletins of the American College of Obstetricians and Gynecologists. Int J Gynaecol Obstet. 1995 Mar;48(3):331–9. 32. Naylor CD, Sermer M, Chen E, Farine D. Selective Screening for Gestational Diabetes Mellitus. New England Journal of Medicine. 1997 Nov 27;337(22):1591–6. 33. Öztürk FY, Altuntaş Y. Gestational diabetes mellitus. SiSli Etfal Hastanesi Tip Bulteni / The Medical Bulletin of Sisli Hospital. 2015 Mar 26;1–10. 34. Sermer M, Naylor CD, Farine D, Kenshole AB, Ritchie JW, Gare DJ, et al. The Toronto Tri-Hospital Gestational Diabetes Project. A preliminary review. Diabetes Care. 1998 Aug;21 Suppl 2:B33-42. 35. Moyer VA. Screening for Gestational Diabetes Mellitus: U.S. Preventive Services Task Force Recommendation Statement. Ann Intern Med. 2014 Mar 18;160(6):414–20. 36. Moses RG, Moses J, Davis WS. Gestational diabetes: do lean young caucasian women need to be tested? Diabetes Care. 1998 Nov 1;21(11):1803–6. 37. Weeks JW, Major CA, de Veciana M, Morgan MA. Gestational diabetes: Does the presence of risk factors influence perinatal outcome? Am J Obstet Gynecol. 1994 Oct;171(4):1003–7. 38. Sarker MR, Ramos GA. Routine screening for gestational diabetes: a review. Curr Opin Obstet Gynecol. 2024 Apr;36(2):97–103. 39. Carpenter MW, Coustan DR. Criteria for screening tests for gestational diabetes. Am J Obstet Gynecol. 1982 Dec 1;144(7):768–73. EFERANS: