Eski Smyrna-Bayraklı tarım endüstrisi ve teknolojisi
Old Smyrna-Bayraklı agricultural industry and technology
- Tez No: 848577
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE ŞAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
İzmir İli, Bayraklı İlçesi sınırları içerisinde yer alan Eski Smyrna (Bayraklı Ören Yeri) Kenti İzmir'in kent olarak kurulan en eski yerleşim yeri olarak kabul edilmiştir. 1948 yılından itibaren sürdürülen arkeolojik çalışmalar neticesinde kentte, Erken Tunç Çağı'ndan Hellenistik Döneme kadar kesintisiz yerleşimin olduğu anlaşılmıştır. Kuzeyinde Sipylos'un koruduğu güvenli bir alana ve batısında Ege Denizi'ne açılan limana elverişli bir körfeze sahiptir. Doğusunda tarıma elverişli düzlükler bulunmaktadır. Bu nedenlerden dolayı Erken Tunç Çağı'ndan itibaren İzmir Körfezi'nin en önemli yerleşim alanlarından biri haline gelmiş ve MÖ VII. yüzyılda oldukça parlak bir dönem yaşamıştır. Eski Smyrna Kenti'nin sakinlerinin temel geçim kaynaklarının tarım ve hayvancılık olduğu bilinmektedir. Tarımsal ürünlerden özellikle tahıl, zeytin ve üzümün ağırlıklı olarak tüketilmiş olduğu düşünülmektedir. Tarımsal ürünlerin tüketime hazırlanma sürecinde kullanılan tahıl öğütme taşları, üzüm ve zeytinde kullanılan taş pres hazneleri ve birçok kullanım alanına sahip olan mortarlar (havanlar) ve taş kaplar bu tezin ana konusunu oluşturmaktadır. Tez kapsamında eski kazılar ve 2014 sonrası kazı çalışmaları sırasında açığa çıkarılan öğütme taşları ve üretim sırasında kullanılan farklı taş kaplar incelenmiştir. Söz konusu öğütme donamları; tahıl, şarap ve zeytinyağı üretiminde kullanılan basit üst öğütme taşları, Olynthos tipi öğütme taşları, alt öğütme taşları, pres hazneleri, mortlarlar ve taş kaplar başlıkları içerisinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Old Smyrna (Bayraklı Ruins), located within the borders of Bayraklı District of İzmir Province, is recognized as the oldest settlement established as a city in İzmir. Since 1948, archaeological studies have revealed that the city was continuously inhabited from the Early Bronze Age to the Hellenistic Period. It has a safe area protected by Sipylos to the north and a gulf suitable for a harbor opening to the Aegean Sea to the west. There are plains suitable for agriculture to the east. For these reasons, it became one of the most important settlements in the Gulf of Izmir from the Early Bronze Age onwards and experienced a very bright period in the VII century BC. It is known that the main sources of livelihood of the inhabitants of the Old City of Smyrna were agriculture and animal husbandry. Among the agricultural products, it is thought that cereals, olives and grapes were consumed predominantly. Grain grinding stones used in the preparation of agricultural products for consumption, stone press chambers used for grapes and olives, mortars and stone vessels with many uses constitute the main subject of this thesis. Within the scope of the thesis, the grinding stones unearthed during the old excavations and the excavations after 2014 and the different stone vessels used during production were analyzed. These grinding equipment were evaluated under the headings of simple upper grinding stones, Olynthos type grinding stones, lower grinding stones, press chambers, mortars and stone vessels used in the production of grain, wine and olive oil.