Eski Smyrna (Bayraklı) Arkaik Dönem sivil mimarisi
Civil architecture of Archaic Period in Old Smyrna (Bayraklı)
- Tez No: 475795
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DUYGU SEVİL AKAR TANRIVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
İzmir ili, Bayraklı ilçesi sınırları içerisinde yer alan Eski Smyrna (Bayraklı Höyüğü) Bronz Çağlar'dan Helenistik Döneme kadar iskân edilmiştir. Bu süreç içerisinde altın devrini Arkaik Dönemde yaşayan kent, Ege Havzası'ndaki çağdaşlarıyla Arkaik Dönemin en ilgi çekici kentlerinden biri haline gelmiştir. Özellikle Ege Havzası'nın M.Ö 7. ve 6. yüzyıllardaki durumu yapılan çalışmaların az olması nedeni ile karanlıktır. Bu sebeple Eski Smyrna sadece Batı Anadolu için değil, Ege Havzası'nın tamamı için önemli bir yer teşkil etmektedir. Çalışmanın amacı hali hazırda kazısı tamamlanmış olan yaklaşık 3000 m2 yer kaplayan arkaik tabakaları anlamak ve tanımlayabilmektir. Çalışmada sivil mimarinin bulunduğu arkaik tabakalar odak noktası alınarak, Eski Smyrna'da bulunan sivil mimari örnekleri incelenmiştir. Bu incelemeler sonucunda Eski Smyrna'da tek odalı, sıralı odalı, antalı veya ön odalı, geniş planlı, taksim mekânlı ve avlulu yapılar olmak üzere 6 tip yapı tipi tespit edilmiştir. Yapılar planlarına göre sınıflandırılmış olup çizimleri ve fotoğrafları ile kataloglanmış, çağdaşı olabilecek diğer örnekler ile karşılaştırılıp tanımlanmışlardır.
Özet (Çeviri)
Old Smyrna (Bayraklı Mound) located in Bayraklı, in Izmir was settled between Bronze Ages and Hellenistic Period. The City that lived its Golden Age in Archaic Period became one of the most interesting cities with its contemporaries. Particulary, 7th and 6th centuries BC. of Aegean Basin is not clear because of lack of research. Therefore, Old Smyrna is an important city not only for the West Anatolia but also for the Aegean Basin. The purpose of this study is to understand and define that the area of ca. 3000 m2 include Archaic layers. In the study, the examples of archaic civil architecture in Old Smyrna were examined by considering the archaic layers. As a result of this examination, six different architectural plan were identified such as one room structure, rooms in one row structure, structures with ante or front room, wide planned structure, structure with transverse room and structure with courtyard. Those structures were classified according to their structure plans, cataloged with their drawings and photographs and defined after comparing them with their contemporaries.