Bayraklı (eski Smyrna) Höyük verileri ışığında MÖ 2. binyıldaki gümüş mika astarlı çanak çömleklerin varlığı
Silver wash wares in the second millennium BC. in the light of Bayraklı (old Smyrna) excavation
  1. Tez No: 672884
  2. Yazar: AYÇA BÜYÜKMETE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ÜMİT ERDEM OTMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
“Bayraklı Höyük Verileri Işığında MÖ 2. binyıldaki Gümüş Mika Astarlı Çanak Çömleklerin Varlığı”adlı tez çalışmasında, Bayraklı Höyüğü'nde ele geçen ve MÖ 2. binyıla tarihlenen gümüş mika astarlı çanak çömlekler değerlendirilmiştir. Batı Anadolu'da söz konusu mal grubunun ele geçtiği merkezler incelenerek, bu merkezlerdeki çanak çömlek özellikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Geçmiş dönemlerde gümüş mika astarlı çanak çömlekler hakkında gerçekleştirilen bir çalışma olmaması ve hakkında çok az verinin bulunması bu mal grubunun tanınmasını zorlaştırmaktadır. Bu nedenle buluntu yerlerinde gümüş mika astarlı çanak çömleklerin tanınması, yapım tekniği ve yüzey işlemleri detaylı bir şekilde açıklanmaya çalışılmıştır. Terminolojik açıdan bakıldığında birçok adlandırmanın kullanılması dolayısıyla üretim tekniği ve yüzey işlemleri göz önüne alınarak ortak bir isim önerisi sunulmuştur. Ele geçtiği merkezler incelenmiş ve Bayraklı Höyüğü'nde ele geçen gümüş mika astarlı çanak çömlekler değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın gerçekleştirilmesindeki temel amaç gümüş mika astarlı çanak çömlekler hakkında genel bir alt yapının oluşturulması, bölgesel dağılım haritasının belirlenmesi ve bilgi boşluğunun doldurulmasıdır.
Özet (Çeviri)
In the thesis study titled“Silver Wash Wares in the Second Millennium BC. in the Light of Bayraklı (Old Smyrna) Excavation”, the silver wash pottery found in Bayraklı Höyük and dated to the 2nd millennium BC. were examined. Locations where the mentioned ware group was captured in Western Anatolia were examined, and the pottery characteristics have been tried to be evaluated. There is no study conducted on silver wash pottery in the past and there is very little data on it. This situation makes it difficult to identify this ware group. For this reason, silver wash pottery construction technique and surface treatments were tried to be explained in detail in the area where they were found. From the terminological point of view, due to the use of many designations, a common name proposal has been presented considering the production technique and surface processes. The centers where they were captured, were examined and the silver mica lined pottery which were found in Bayraklı Höyük were evaluated. The main purposes of this concentration are to distribute a general infrastructure about silver wash pottery, to determinate the regional distribution map and to fill the information gap.