Oyunla matematik öğretiminin ilkokul öğrencilerinin başarı, motivasyon ve kaygılarına etkisi
The effect of mathematics teaching through games on primary school students' achievement, motivation and anxiety
  1. Tez No: 848579
  2. Yazar: YELDA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DELİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Matematik soyut konular içerdiği için toplumumuzda zor bir ders olarak algılanabilmekte ve böylece kaygı duyulan bir ders haline gelebilmektedir. Öğrencilerin matematik kaygılarının azaltılabilmesi için dersin eğlenceli bir hale getirilmesi önem taşımaktadır. Özellikle ilkokul öğrencilerinin gelişim düzeylerine bakıldığında oyunlar yaşamlarında büyük bir alan kapsamaktadır. Soyut konuların somutlaştırılabilmesi, dersin eğlenceli hale getirilebilmesi için oyunlardan yararlanılması etkili bir yöntem olabilmektedir. Bu araştırmanın amacı oyunla matematik öğretiminin ilkokul öğrencilerinin matematik başarıları, motivasyonları ve kaygı düzeylerine etkisini incelemektir. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Bunun için Manisa ili, Demirci ilçesinde bulunan bir ilkokulda 2023-2024 eğitim-öğretim yılında üçüncü sınıftaki iki şube deney ve kontrol grubu olarak seçilmiştir. 18 kişilik deney grubunda oyunla öğretim etkinlikleri uygulanırken, 20 kişilik kontrol grubunda geleneksel öğretim yöntemi uygulanmıştır. Veri toplama aracı olarak motivasyon ölçeği, kaygı düzeyi ölçeği ve araştırmacı tarafından geliştirilen başarı testi kullanılmıştır. Uygulama öncesinde ön test olarak deney ve kontrol gruplarının ikisine de başarı testi, motivasyon ölçeği ve matematik kaygı ölçeği uygulanmıştır. Uygulama sonunda deney ve kontrol gruplarına son test uygulanarak deney ve kontrol gruplarının sonuçları karşılaştırılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 23.0 programıyla analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular sonucunda oyunla matematik öğretiminin başarıyı olumlu etkilediği, motivasyon ve kaygılarına etkisinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since mathematics includes abstract subjects, it can be perceived as a difficult subject in our society. Thus, mathematics can become a subject of anxiety. It is important to make the lesson fun to reduce students' mathematics anxiety. Especially considering the developmental levels of primary school students, games cover a large area in their lives. Using games can be an effective method to concretize abstract topics and make the lesson fun. The aim of this research is to examine the effect of teaching mathematics through games on primary school students' mathematics achievement, motivation, and anxiety levels. A pretest-posttest control group quasi-experimental design was adopted in the research. So, two third grade classes in a primary school in Demirci district of Manisa province were selected as the experimental and control groups in the 2023-2024 academic year. While game teaching activities were implemented in the experimental group of 18, and traditional teaching method was used in the control group of 20 students. Motivation scale, anxiety scale and achievement test were used as data collection tools. Before the application, achievement test, motivation scale and mathematics anxiety scale were applied to both experimental and control groups as a pre-test. At the end of the application, a post-test was applied to the experimental and control groups and the results of the experimental and control groups were compared. The data obtained from the research were analyzed with SPSS 23.0 program. As a result of the findings obtained from the research, it was concluded that while teaching mathematics through games positively effects achievement, it has no effect on motivation and anxiety.