Acil servise başvuran ateşli silah yaralanmalarında şok indeksi ve modifiye şok indeksinin mortalite ve morbidite üzerindeki etkisi
The prognostic value of shock index and modified shock index on mortality and morbiditiy in firearm injuries in the emeregency department
- Tez No: 848580
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ŞAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Giriş ve amaç: Bu tez, hemodinamik instabilitenin erken belirleyicileri olarak SI ve mSI'nin prognostik doğruluğuna odaklanarak, ateşli silah yaralanmalarında mortalite ve morbidite arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Klinik verilerin ve mevcut literatürün derlenmesi yoluyla, bu indekslerin ateşli silah yaralanmalarının ciddiyetini sınıflandırma ve zamanında müdahalelere rehberlik etme konusundaki etkinliğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Materyal ve metod: İstanbul Medipol Üniversitesi, Medipol Mega Üniversite hastanesi acil servisine 20.03.2014- 07.01.2023 tarihleri arasında ateşli silah yaralanması ile başvuran hastalar çalışmaya alındı. Çalışmaya alınan hastaların travma bölgelerine, genel demografik verilerine, ateş, nabız, tansiyon(sistolik-diyastolik-OAB), satürasyon şeklinde vital bulgularına, kan tetkiklerine bakıldı. Hastalar tüm bu değişkenler açısından; taburcu olanlar, servis yatışı yapılanlar, YBÜ yatışı yapılanlar ve ölenler olarak 4 gruba ayrılarak değerlendirildi. SI ve mSI'nin YBÜ yatışı ve ölüm sonlanımını öngörme kabiliyetine bakıldı ve bu iki değişkenin birbirine üstünlüğü olup olmadığı karşılaştırıldı. Bulgular: Dahil etme ve hariç tutma kriterleri değerlendirildikten sonra çalışmaya 102 hasta alındı. SI ve mSI'nin YBÜ ve yatış sonlanımını öngörme kabiliyeti açısından yapılan ROC analizinde, SI'nın EAA değeri 0.701±0.063 (%95GA, 0.578-0.824), mSI için EAA değeri 0.705±0.060 (%95GA, 0.587-0.823) olarak bulundu. Her iki indeks de YBÜ yatışını tahmin etmede makul (orta) seviyede başarılıydı ve her iki analizin sonuçları istatistiksel olarak anlamlıydı (sırasıyla p= 0.003, 0.002). SI ve mSI'nın ölüm sonlanımını öngörme kabiliyetini değerlendirmek için yapılan ROC analizinde; SI'nın EAA değeri 0.851±0.047 (%95GA, 0.758-0.944), mSI için EAA değeri 0.863±0.050 (%95GA, 0.766-0.960) olarak bulundu. Her iki indeks de ölüm sonlanımını tahmin etmede iyi seviyede başarılıydı ve her iki analizin sonuçları istatistiksel olarak anlamlıydı (her ikisi için p=
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: This thesis investigates the relationship between mortality and morbidity in gunshot wounds, focusing on the prognostic accuracy of SI and mSI as an early predictors of hemodynamic instability. Through compilation of clinical data and existing literature, it aims to evaluate the effectiveness of these indices in classifying the severity of gunshot injuries and guiding timely interventions. Material and method: Patients who applied to the emergency department of Istanbul Medipol University, Medipol Mega University hospital with gunshot wounds between 20.03.2014 and 07.01.2023 were included in the study. Trauma areas, general demographic data, vital signs such as fever, pulse, blood pressure (systolic-diastolic-MAP), saturation, and blood tests of the patients included in the study were examined. The patients were evaluated in terms of all these variables by dividing them into 4 groups: those who were discharged, those who were admitted to the ward, those who were admitted to the ICU, and those who died. The ability of SI and mSI to predict ICU admission and death outcomes was examined, and whether these two variables were superior to each other was compared. Results: After evaluating the inclusion and exclusion criteria, 102 patients were included in the study. In the ROC analysis performed for the ability of SI and mSI to predict ICU and hospitalization outcome, the AUC value of SI was found to be 0.701±0.063 (95%CI, 0.578-0.824), and the AUC value for mSI was 0.705±0.060 (95%CI, 0.587-0.823). . Both indices were reasonably successful in predicting ICU admission, and the results of both analyzes were statistically significant (p = 0.003, 0.002, respectively). In the ROC analysis performed to evaluate the ability of SI and mSI to predict death outcome. The AUC value for SI was 0.851±0.047 (95%CI, 0.758-0.944), and the AUC value for mSI was 0.863±0.050 (95%CI, 0.766-0.960). Both indices were good at predicting outcome and the results of both analyzes were statistically significant (p=