Co-Ni separation ın IX-SX circuit
İX ve SX devrelerinde Co-Ni ayrımı
- Tez No: 848684
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Eti Gübre, Türkiye'de kalkopirit flotasyon atığından birden fazla metali geri kazanabilen tek tesistir. Sürecin genel performansı tatmin edici sayılırken, kobalt ve nikel ürünleri henüz emtia standartlarını karşılamadı. Bu projenin amacı, kobalt, nikel ve diğer çeşitli elementlerden oluşan bir bileşikten birinci kalite kobalt ve nikel ürünleri elde etmek için solvent ekstraksiyon ve iyon değişim reçinesi teknolojileri gibi bir dizi hidrometalurjik tekniğin kullanılmasının fizibilitesini tespit etmektir. Kobalt ve nikelin safsızlıklardan seçici olarak ektrakte edilmesi, çeşitli elementler ve dik konsantrasyon farklılıkları içeren bir çözeltide %95'in üzerinde geri kazanıma ulaşılması önemli bir zorluk teşkil etmektedir. Üstelik bunu halihazırdaki bir operasyonel bir süreç içerisinde gerçekleştirmek, mevcut sürecin istikrarıyla uyum sağlanmasını gerektiren başka bir karmaşıklık katmanı daha ekler. Strateji, solvent ekstraksiyonu (SX) yöntemi yoluyla kobalt ve nikelin sülfat çözeltisinden seçici olarak ayrılmasını ve rafine edilmesini ve daha fazla saflaştırma için İyon Değişimi (İX) yönteminin kullanılmasını içermektedir.
Özet (Çeviri)
Eti Gübre stands out as the sole facility capable of reclaiming multiple metals from chalcopyrite flotation tails in Turkey. While the overall performance of the process has been deemed satisfactory, the cobalt and nickel products have yet to meet commodity standards. The objective of this project is to ascertain the feasibility of using a series of hydrometallurgical techniques, namely, solvent extraction and ion exchange resin technologies, for attaining premium-quality cobalt and nickel products from a compound comprising cobalt, nickel, and other assorted elements. Extracting cobalt and nickel selectively from impurities, reaching over 95% recovery in a solution containing various elements and steep concentration differences, presents a considerable challenge. Moreover, accomplishing this within an already operational process adds another layer of complexity, demanding alignment with the existing process's stability. The strategy involved selectively separating and refining cobalt and nickel from the sulfate solution through solvent extraction (SX) methods and employing the Ion Exchange (IX) method for further purification.