Assessment of spatial pattern and influencing factors of water consumption: The case of İzmir (Türkiye)
Su tüketiminin mekansal deseni ve etkileyen faktörlerinin incelenmesi: İzmir örneği (Türkiye)
  1. Tez No: 848698
  2. Yazar: ŞEVVAL MARAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ GERÇEK KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Dünya çapında su kaynaklarına olan talebin artması, su tüketim kalıplarını etkileyen faktörlerin incelenmesini gerektiren su talep yönetimini ön plana çıkarmaktadır. Bu çalışma mahalle düzeyinde kişi başına su tüketimine odaklanmakta ve bu tüketimin itici faktörlerini geniş anlamda demografik, sosyoekonomik ve kentsel ortamlar olarak sınıflandırmaktadır. Bu çalışma, titiz analizler ve ampirik bulgular yoluyla kişi başına su tüketimi, mekansal modeller ve altta yatan belirleyiciler hakkında kapsamlı bir genel bakış sunarak su talep yönetimi ve kentsel planlamaya yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Amacına ulaşmak için bu çalışmanın iki hedefi vardır. İlk hedef kişi başına su tüketimini ve mahalle özelliklerini incelemektir. Yerel farklılıkları anlamak amacıyla kişi başına su tüketimini ve mekansal yapısını incelemek için çalışmada kümeleme analizi ve mekansal otokorelasyon teknikleri kullanılmıştır. Bu çalışmanın ikinci hedefi, su tüketimini etkileyen çeşitli faktörleri analiz ederek kişi başına su tüketimini etkileyen faktörleri belirlemektir. Korelasyon analizi, kişi başına su tüketimi ile demografik, sosyoekonomik ve kentsel çevre özellikleri arasındaki bağlantıyı ortaya çıkararak, aralarındaki ilişkinin kapsamlı bir şekilde anlaşılmasını sağladı. Çoklu doğrusal regresyon analizinin uygulanması, kişi başına su tüketimini etkileyen çeşitli faktörlerin kolektif etkisini aydınlatan bir tahmin modeli ortaya çıkardı. Çalışma, sosyoekonomik durumun ve geçirimsiz yüzeylerin su tüketimini önemli ölçüde etkilediğini, şehir plancılarına ve politika yapıcılara su talep yönetimini iyileştirme konusunda değerli bilgiler sunduğunu göstermektedir. Araştırma, su tüketimindeki kalıpları ve eğilimleri ve tüketilen su miktarını anlamak için bütünsel yaklaşımların önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The increasing demand for water resources worldwide brings to the fore water demand management that requires examining factors affecting water consumption patterns. This study focuses on per capita water consumption at the neighborhood level and broadly categorizes its driving factors as demographic, socioeconomic, and urban environments. This study aims to aid water demand management and urban planning by providing a comprehensive overview of per capita water consumption, spatial patterns, and underlying determinants through rigorous analysis and empirical findings. To achieve its aim, this study has two objectives. The first objective is to examine per capita water consumption and neighborhood characteristics. To examine the per capita water consumption and its spatial pattern, with the aim of understanding local variations, the study utilized cluster analysis and spatial autocorrelation techniques. The second objective of this study is to identify factors that influence per capita water consumption by analyzing various factors affecting water consumption. Correlation analysis revealed the link between per capita water consumption and demographic, socioeconomic, and urban environment characteristics, providing a comprehensive understanding of their relationship. The application of multiple linear regression analysis yielded a prediction model that elucidated the collective impact of several factors influencing per capita water consumption. The study shows that socioeconomic status and impervious surfaces substantially impact water consumption, offering valuable insights for city planners and policymakers to improve water demand management. The research emphasizes the importance of holistic approaches to understanding patterns and trends in water consumption and the quantity of water consumed.