Hemşirelik öğrencilerinin basınç yaralarını önlemeye yönelik bilgi ve tutumlarının belirlenmesi
Determinig the knowledge and attitudes of nursing students to prevent pressure ulcer
- Tez No: 848699
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma, hemşirelik öğrencilerinin basınç yaralarını önlemeye yönelik bilgi ve tutumlarının belirlenmesi amacıyla, kesitsel tipte bir çalışma olarak 15 Mayıs-16 Haziran 2022 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemi, evrenin bilindiği durumlarda örneklem hesaplama formülüne göre Neyman Tabakalı Örnekleme yöntemi kullanılarak hesaplanmış, toplam 251 hemşirelik öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, Sosyo-Demografik Özellikler ve Basınç Yarası ile İlgili Bilgi Toplama Formu, Modifiye Pieper Basınç Yarası Bilgi Testi ve Basınç Ülserlerini Önlemeye Yönelik Tutum Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde tanımlayıcı istatistikler, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi ve Spearman Korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmadaki öğrencilerin basınç yarası bilgi testi ve tutum ölçeği puan ortalamaları sırasıyla; 30.01±7.69 ve 41.29±5.23'dir. Basınç yarasına yönelik bilgi ve tutumun, kadın cinsiyet ve basınç yarasına yönelik ders alanlarda daha yüksek olduğu, son sınıf öğrencilerin tutumlarının daha olumlu olduğu ve bilgi düzeyi ile tutumlar arasında pozitif bir korelasyonun olduğu saptanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda, hemşirelik öğrencilerinin basınç yaralarını önlemeye yönelik bilgi düzeylerinin yetersiz ancak tutumlarının olumlu olduğu, bilgi düzeyi ile tutumlar arasında pozitif bir korelasyonun olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted between May 15 and June 16, 2022, as a cross-sectional study to determine the knowledge and attitudes of nursing students towards the prevention of pressure sores. The sample of the study was calculated using the Neyman Stratified Sampling method according to the sample calculation formula in cases where the population is known and consisted of 251 nursing students in total. The data were collected using the Socio-Demographic Characteristics and Pressure Ulcer Information Collection Form, the Modified Pieper Pressure Ulcer Knowledge Test, and the Attitude Toward Prevention of Pressure Ulcers Scale. Descriptive statistics, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test and Spearman Correlation analysis were used for statistical analysis of the data. The mean scores of the students in the study were 30.01±7.69 and 41.29±5.23 in the pressure ulcer knowledge test and attitude scale, respectively. It was found that the knowledge and attitude towards pressure ulcer were higher in female gender and those who took courses on pressure ulcer, the attitudes of senior students were more positive and there was a positive correlation between the level of knowledge and attitudes. In line with the results obtained from the study, it was determined that the knowledge level of the nursing students towards the prevention of pressure ulcer was insufficient, but their attitudes were positive and there was a positive correlation between the level of knowledge and attitudes.