Gümrük Birliği sonrası Türkiye tarımsal ürünler dış ticaretindeki gelişmeler
Effects of Costom Union to Turkish agricultural trade after the agreement
- Tez No: 84870
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
II ÖZET GÜMRÜK BİRLİĞİ' NİN TÜRK TARIMSAL DIŞ TİCARETİNE ETKİLERİ Gümrük Birliği, üye ülkeler arasında gümrük vergisi, eş etkili vergiler ve miktar kısıtlamalarının kaldırılması ve üçüncü ülkelere karşı ortak gümrük tarifesi uygulanmasını öngörmektedir. Gümrük Birliği esas itibariyle sanayi ürünlerini kapsamakla birlikte, işlenmiş tarım ürünleri de bu kapsamda değerlendirilmektedir. Gümrük Birliği, tarım ürünlerini kapsamamasına rağmen, Türkiye tarımını etkileyecek önemli bir gelişmedir. Tarım ürünlerinin serbest dolaşıma tabi olmayışı, tarım sektörünün Gümrük Birliği dışında kaldığını göstermez. Tarımın kullanıldığı girdiler ve tarım ürünlerinin sanayiye verdiği hammadde kaynakları nedeniyle, Gümrük Birliği'nden Türk tarımının etkilenmemesi olanaksızdır. Bu durumda, tarımı doğrudan etkileyecek sektörler tarımsal girdi ve gıda sanayi olacaktır. Tarım ürünlerinin Gümrük Birliği kapsamına girişi ise, Türkiye'nin OTP'na uyum sağlaması ve bu hususun Ortaklık Konseyi Kararı ile saptanmasından sonra gerçekleşecektir. ANAHTAR KELİMELER Gümrük Birliği, GATT, Avrupa Birliği (AB), Ortak Tarım Politikası(OTP)
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT EFFECTS OF COSTOM UNION TO TURKISH AGRICULTURAL TRADE AFTER THE AGREEMENT Custom Union has proposed the restrictions of customs taxes, equal effective taxed and quantity and a common customs tariff is applied against rest of the Union. Custom Union is basically composed of industrial products, however finished agricultural products are considered within this scope as well. Even it does not cover agricultural products, custom union is an important development which win affect Turkish Agriculture. The fact that agricultural products are not subject to free movement does not show that the agriculture sector remains out of custom union. It is not possible that Turkish Agriculture is not affected by custom union due to inputs used in agriculture and raw material sources of the agricultural based industry. In that case the sectors which may directly affect the agriculture are agricultural inputs and food industries. Agricultural product may be included in custom union only after Turkey is adaption of CAP and determination of this case by the EU-Turkey Association Council. KEYWORDS Custom Union, GATT, European Union, Common Agriculture Policy(CAP)