Mikrolif polyester kumaşlarda U.V.(ultraviyole) absorblayıcı maddelerin uygulanması, etkilerinin incelenmesi
Examination of effects of U.V.(ultraviyole) absorber apply on polyester microfiber textiles
- Tez No: 84871
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ABDÜLHALİK İSKENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Dünyada deri kanseri vakaları son yıllarda yükselme eğilimi göstermiştir. Bu çalışmada UV radyasyonuna karşı polyester mikrolif gibi tekstil materyallerinde UV absorblayıcılarının etkileri incelen miştir. UV geçirgenliği, doğal ve sentetik liflerden yapılmış dokuma kumaşlardan spektrofotometreler sayesinde hesaplanmıştır. Yapılan bu çalışmanın neticesinde, UV koruması, lif tipine, iplik ve kumaş konstrüksiyonuna, m2 ağırlığına, nem miktarına, gözenekli liğe, bitim işlemlerine ve kullanılan kimyasallara bağlı olduğu genel bir sonuç olarak ortaya çıkmıştır. Polyester mikrolif kumaşların UV korumasını iyileştirmek için, bu karakteristik özelliklerin geliştiril mesi ve UV absorblayıcı maddelerle muamele edilmesi gerekir. Bu şekilde oluşturulan iplikler hafif yazlık kumaşlarda bile optimum UV koruması verecektir.
Özet (Çeviri)
11 EXAMINATION OF EFFECTS OF UV ABSORBER APPLY ON POLYESTER MICROFIBER TEXTILES ABSTRACT The incidence of skin cancer has been rising for years in the world. In this study; the effects of UV absorber are examined on textiles such as polyester microfiber against UV radiation UV transmittance are determined by means of spectrophotometry on woven fabrics made of natural or shyntetic fibers. At the end of this study, a general conclusion is UV protection depends on fiber type, yarn and fabric construction, square weight, moisture content, porosity, finishing and ageing by use. To improve UV protection by polyester microfiber fabrics, a polyester microfiber yarn has been developed that is characterized and has been applied UV absorber by low ultraviolet transmittance. This yarn makes it possible to design light-weight summer fabrics offering optimum UV protection.