İleriye ve geriye yürüme egzersizinin fiziksel ve bilişsel fonksiyonlara akut etkisi
Acute effect of forward and backward walking exercise on physical and cognitive functions
  1. Tez No: 848755
  2. Yazar: EDA SEREN KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL DENİZOĞLU KÜLLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Atlas Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, ileriye doğru ve geriye doğru yürümenin statik ve dinamik denge gibi fiziksel ve dikkat, konsantrasyon, hafıza, işleme hızı, görsel yapılandırma becerileri, hesaplama ve yönelim gibi bilişsel fonksiyonlara akut etkisinin araştırmak için planlanan bir çalışmadır. Çalışmaya sağlıklı 50 birey randomize olarak üç gruba ayrılmıştır. Gruplar Geriye Yürüme Egzersiz Grubu (GYE)(n=17), İleriye Yürüme Egzersiz Grubu (İYE)(n=16) ve Kontrol Grubu (KG)(n=17) olarak ayrılmıştır. Her üç gruba tedavi öncesinde; sosyodemografik ve klinik verileri sosyodemografik bilgi formu ile, fiziksel aktivite düzeyleri Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Formu ile, ağrının şiddetini Görsel Analog Skala (VAS) ile, yorgunluk düzeyleri Borg Skalası ile, kişinin seçici dikkat kapasitesi ve becerileri, işlem hızı ve genel yürütücü işlem yeteneklerini değerlendirmek için Stroop Test TBAG Formu ile, çalışma belleği, karmaşık dikkat, planlama ve set değiştirme gibi yönetici işlevleri İz Sürme Testi ile, Dinamik dengenin, nöromusküler kontrolün ve hareket asimetrilerinin değerlendirmesi Y- Denge Testi ile, Statik denge, postüral stabilite değerlendirmesi Tek Ayak Üzerinde Durma Testi ile değerlendirildi. GYE grubu 25 dakikalık geriye yürüme egzersiz seansı, İYE grubu 25 dakikalık ileriye yürüme egzersiz seansı, kontrol grubu ise değerlendirme testleri arasında 30 dakikalık oturarak dinlenmeyi tamamladı.
Özet (Çeviri)
This study is planned to investigate the acute effects of forward and backward walking on physical functions such as static and dynamic balance and cognitive functions such as attention, concentration, memory, processing speed, visual structuring skills, calculation and orientation. 50 healthy individuals were randomly divided into three groups for the study. The groups were divided into Backward Walking Exercise Group (GYE) (n=17), Forward Walking Exercise Group (FWE) (n=16) and Control Group (CG)(n=17). Before treatment for all three groups; sociodemographic and clinical data with the sociodemographic information form, physical activity levels with the International Physical Activity Survey Short Form, pain severity with the Visual Analog Scale (VAS), fatigue levels with the Borg Scale, the person's selective attention capacity and skills, processing speed and general executive processing abilities. Stroop Test with TBAG Form to evaluate executive functions such as working memory, complex attention, planning and set shifting, with Trail Making Test, evaluation of dynamic balance, neuromuscular control and movement asymmetries with Y-Balance Test, static balance, postural stability evaluation on One Leg It was evaluated with the Standing Test. The GYE group completed a 25-minute backward walking exercise session, the FWE group completed a 25-minute forward walking exercise session, and the control group completed a 30-minute sitting rest between evaluation tests.