Reduction of the frequency out-of-band emissions on filter bank multi-carrier 5G waveform
Filtre banka çok taşıyıcı 5G dalga formu üzerindeki frekans bant dışı emisyonların azaltılması
- Tez No: 848791
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Oguz KARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırma, özellikle yaygın olarak kullanılan Dik Frekans Bölmeli Çoğullama (OFDM) tekniğine odaklanarak çok taşıyıcılı dijital modülasyonun kapsamlı bir incelemesine adanmıştır. Bu araştırmanın temel amacı, 5G ağları bağlamında taşıyıcı dalgadaki istenmeyen emisyonları azaltma açık hedefiyle Filtre Bankası Çoklu Taşıyıcı (FBMC) sistemlerinin geliştirilmesini derinlemesine incelemektir. Temel motivasyonumuz, gelişen kablosuz iletişim ortamında spektral olarak daha verimli ve parazitlere dayanıklı modülasyon tekniklerine olan acil ihtiyaçtır. Analizimizin kritik bir yönü, FBMC'yi alternatif modülasyon yöntemleriyle sistematik olarak yan yana getiren kapsamlı bir karşılaştırmalı çalışmadır. Bu karşılaştırmalı değerlendirme, FBMC'nin benzerlerine kıyasla göreceli avantajları ve sınırlamaları hakkında ayrıntılı ve incelikli bir anlayış sunar. Bulgularımızı doğrulamak ve FBMC'nin pratik uygulanabilirliğini değerlendirmek için MATLAB'ın hesaplama yeteneklerinden yararlanan gerçek dünya uygulamaları gerçekleştirdik. Bu pratik deneyler, optimum performansa ulaşmayı amaçlayan sinyal iyileştirme önlemlerini içeriyordu. Bu ampirik araştırmalardan elde edilen sonuçlar cesaret verici olup, yüksek verimlilik seviyelerine ve iletim kalitesinde kayda değer gelişmelere işaret etmektedir. Bu ampirik sonuçlar, FBMC'nin gelişmiş kablosuz iletişim sistemleri alanında, özellikle de gelişen 5G ağları paradigması dahilinde ilgi çekici bir çözüm olarak potansiyeline güven vermektedir.
Özet (Çeviri)
This research is dedicated to a comprehensive examination of multi-carrier digital modulation, particularly focusing on the widely used Orthogonal Frequency Division Multiplexing (OFDM) technique. The core aim of this investigation is to delve into the development of Filter Bank Multicarrier (FBMC) systems with the explicit objective of reducing undesirable emissions in the carrier wave within the context of 5G networks. Our primary motivation is the pressing need for more spectrally efficient and interference-resistant modulation techniques in the evolving landscape of wireless communications. A critical facet of our analysis is an extensive comparative study that systematically juxtaposes FBMC against alternative modulation methods. This comparative assessment offers a detailed and nuanced understanding of FBMC's relative advantages and limitations in comparison to its counterparts. To substantiate our findings and assess the practical viability of FBMC, we conducted real-world implementations leveraging the computational capabilities of MATLAB. These practical experiments involved signal enhancement measures aimed at achieving optimal performance. The results obtained through these empirical investigations are encouraging, indicating elevated efficiency levels and notable enhancements in transmission quality. These empirical outcomes lend credence to the potential of FBMC as a compelling solution in the realm of advanced wireless communication systems, particularly within the evolving paradigm of 5G networks