Lavanta atıklarından lignin ekstraksiyonu ve karakterizasyonu
Lignin extraction and characterization from lavender waste
  1. Tez No: 848790
  2. Yazar: ASEM ASSANI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Biyokimyasalların, biyoyakıtların, biyomalzemelerin ve diğer katma değerli ürünlerin üretiminde potansiyel kullanım için lignoselülozik biyokütle, tarımsal orman kalıntılarını azaltmak ve değerlendirmek için önemli bir fırsatı temsil eder. Çevresel etkiyi azaltmak için“yeşil”biyokütle fraksiyonlama metodolojileri geliştirilmektedir. Çalışmamızda lignini, atık lavanta liflerinden ekstrakte etmek için %0,5, %1, %2, %4, %6, %8, %10 ve %15 oranında NaOH-su ve KOH-su karışımları kullanılmıştır. İzolasyonu sağlanan ligninin, termal ve spektroskopik teknikler kullanılarak karakterizasyon analizleri yapılmıştır. Ekstraktların DSC eğrilerinden, Tdehid, Tg ve Tm değerleri ölçülmüştür. TGA eğrilerinden %5, %10 ve %25'inin bozunma sıcaklık değerleri hesaplanmıştır. FTIR spekturumlarından lignine ait fonksiyonel grupların varlığı üzerinde durulmuştur. UV-Vis spektroskopisi ile de absorbans değerleri ölçülmüştür. Lavanta atıklarından elde edilen lignin, sürdürülebilir ve çevre dostu bir alternatiftir.
Özet (Çeviri)
Lignocellulosic biomass is important for reducing and utilizing agroforestry residues for potential use in the production of biochemicals, biofuels, biomaterials, and other value-added products.“Green”biomass fractionation methodologies are being developed to reduce environmental impact. In our study, NaOH-water and KOH-water mixtures of 0.5%, 1%, 2%, 4%, 6%, 8%, 10% and 15% were used to extract lignin from waste lavender fibers. Characterization analyzes of the isolated lignin were performed using thermal and spectroscopic techniques. Tdehyde, Tg and Tm values were measured from the DSC curves of the extracts. Decomposition temperature values of 5%, 10% and 25% of the TGA curves were calculated. The presence of functional groups in lignin was emphasized from the FTIR spectra. Absorbance values were also measured by UV-Vis spectroscopy. Lignin obtained from lavender waste is a sustainable and environmentally friendly alternative.