Micro pv solar station to support home residential using multi-level inverter for stand – alone
Ev konutlarını desteklemek için mikro pv güneş istasyonubağımsız için çok seviyeli invertörün kullanılması
  1. Tez No: 848800
  2. Yazar: YAZEN FAWWAZ HAMMOODI ALSAID MARAEI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GALİP CANSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, konut yükleri için bağımsız bir fotovoltaik (PV) sistem sunmaktadır. çok seviyeli invertör. Sistem, PV panellerin güç çıkışını optimize edecek şekilde tasarlanmıştır Maksimum güç noktası izleme (MPPT) kontrolü sayesinde verimliliği artırın çok seviyeli bir invertör kullanarak güç dönüştürme işlemini gerçekleştirin ve farklı hava koşullarını göz önünde bulundurun Güvenilir çalışmayı sağlayacak koşullar. MPPT kontrol algoritması sürekli olarak izler PV dizinin maksimum güç noktası, çalışma noktasını maksimuma çıkaracak şekilde ayarlayarak güneş panellerinden elde edilen enerji. Bu, mevcut kaynakların verimli kullanılmasını sağlar Güneş enerjisi ve genel sistem performansını artırır. Çok seviyeli invertör, PV dizisi tarafından üretilen DC gücünü dönüştürmek için kullanılır konut yükleri için uygun AC gücüne. Gelişmiş anahtarlama teknikleri ve Çoklu voltaj seviyeleri harmonik distorsiyonun azaltılmasını, voltaj kalitesinin iyileştirilmesini ve geliştirilmiş güç dönüştürme verimliliği. Çok seviyeli invertör ayrıca daha iyi sağlar güç akışı üzerinde kontrol sağlar ve PV sisteminin konut yükleri. Ayrıca sistem farklı hava koşullarını da dikkate alır, Optimum çalışmayı sağlamak için güneş ışınımı ve sıcaklıktaki değişiklikler gibi sağlamlık. Değişen çevresel faktörlere uyum sağlayarak sistem stabil kalabilir zorlu hava koşullarında bile enerji üretimi ve tedariki. Son olarak tamamı MATLAB Simulink simülasyon yazılımı kullanılarak sistem doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study presents a standalone photovoltaic (PV) system for residential loads utilizing multi-level inverter. The system is designed to optimize the power output of the PV panels through maximum power point tracking (MPPT) control, enhance the efficiency of the power conversion process using a multi-level inverter, and consider different weather conditions to ensure reliable operation. The MPPT control algorithm continuously tracks the maximum power point of the PV array, adjusting the operating point to maximize the energy harvested from the solar panels. This enables efficient utilization of the available solar energy and improves the overall system performance. The multi-level inverter is employed to convert the DC power generated by the PV array into AC power suitable for residential loads. Its advanced switching techniques and multiple voltage levels enable reduced harmonic distortion, improved voltage quality, and enhanced power conversion efficiency. The multi-level inverter also provides better control over the power flow and allows for seamless integration of the PV system with the residential loads. Moreover, the system takes into account different weather conditions, such as variations in solar irradiance and temperature, to ensure optimal operation and robustness. By adapting to changing environmental factors, the system can maintain stable power generation and supply even in challenging weather conditions. Finally, the whole system is verified by using MATLAB Simulink simulation software.