Uludağ (Bursa) bölgesindeki Lacerta saxicola (squamata, reptilia) türünün kan hücre büyüklükleri üzerine araştırmalar
Investigations on sizes of blood cells of Lacerta saxicola (squamata, reptilia) found in Uludağ (Bursa), Turkey
  1. Tez No: 84881
  2. Yazar: MURAT SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI UĞURTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
in ÖZET Haziran 1998 ile Ağustos 1998 tarihleri arasında yapılan bu çalışmada, Lacerta saxicola (=kaya kertenkelesi) türünün kan hücreleri incelendi. L. saxicola' nın eritrositlerinin ve nukleuslarının büyüklükleri ile lökositlerin (limfosit, monosit, bazofil, nötrofıl ve eosinofil) ve trombositlerin büyüklükleri ölçüldü. Kan hücrelerinin ölçümleri 1600 x büyütmeli mikrometrik oküler yardımıyla immersiyon objektifinde yapıldı. Yüksekliğe bağlı olarak kan hücrelerinin büyüklüklerindeki değişiklikleri belirlemek için kertenkelelerin kanı, örnekler laboratuvarda yaklaşık 7-10 gün bekletildikten sonra tekrar alındı. Yayma preparatlar tekrar hazırlandı ve kan hücreleri incelendi. Anahtar Kelimeler : Lacerta saxicola, kan hücreleri, ölçüm.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT INVESTIGATIONS ON SIZES OF BLOOD CELLS OF LACERTA SAXICOLA (SQUAMATA, REPTILIA) FOUND IN ULUDA? (BURSA), TURKEY In this study, carried out between June and August 1998, blood cells of Lacerta saxicola (=rock lizard) were examined. Erythrocytes (entire cell) and their nuclei sizes and leukocytes' (monocyte, lymphocyte, bazophil, neutrophil and eosinophil) and trombocytes' sizes of L. saxicola were measured. Measurements of blood cells were made by means of an ocular micrometer at a magnification of 1600 x with an oil immersion objective. Depend on the altitude to determine the variations in the sizes of blood cells, the blood of lizards was obtained from them again about 7-10 days later after having been kept in the laboratory. Blood smears were prepared again and the samples of blood cells were examined. Key words : Lacerta saxicola, blood cells, measurement.