Detection and classification of agricultural pest and vermin's using full-convolutional neural network
Tam kavramsal sinir ağları kullanılarak tarımsal zarar ve hareketlerin tespiti ve sınıflandırılması
  1. Tez No: 848833
  2. Yazar: ALI RAAD ABDULRAZZAQ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFER KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez, hassas tarımsal haşere ve haşarat tespiti ve sınıflandırması için Tam Evrişimli Sinir Ağlarının (FCN'ler) geliştirilmesi ve uygulanmasına ilişkin kapsamlı bir araştırmayı üstlenmektedir. Modern tarımın temel taşı olan hassas tarım, büyük ölçüde etkili mahsul sağlığı yönetimine dayanır; zararlıların ve kemirgenlerin tanımlanması kritik bir husustur. Özel bir derin öğrenme tekniği olan FCN, girdi boyutundan bağımsız olarak mahsul görüntülerinde haşerenin hassas lokalizasyonunu kolaylaştırarak benzersiz yetenekler sergiler. Araştırmanın güvenilirliğini ve etkinliğini sağlamak için dronları, sabit kameraları ve el cihazlarını kapsayan çok çeşitli veri kaynaklarından yararlanılıyor. Üstün çözünürlük ve ideal aydınlatma koşullarıyla karakterize edilen yüksek kaliteli görüntüler, model performansını en üst düzeye çıkarmak için gereklidir. Ek olarak, veri kümesi çeşitliliği ve profesyonel düzeydeki titiz açıklama süreçleri, modelin sağlamlığını önemli ölçüde artırır. Labelbox gibi ek açıklama araçları, haşere ve haşaratların doğru şekilde tanımlanması için sınırlayıcı kutular ve segmentasyon maskeleri gibi gelişmiş teknikler kullanılarak, hataları en aza indirmek için birden fazla incelemecinin katılımıyla kullanılmaktadır. Bu tez, yalnızca tarımsal haşere ve haşarat tespiti ve sınıflandırmasına uygun FCN'lerin geliştirilmesi ve dağıtılması için kapsamlı bir yol haritası sunmakla kalmıyor, aynı zamanda en son teknolojinin hassas tarım uygulamalarına kusursuz entegrasyonuna ilişkin paha biçilmez bilgiler de sunuyor. Araştırma böylece mahsul sağlığı yönetiminin geliştirilmesine ve sürdürülebilir tarımsal yaklaşımların desteklenmesine katkıda bulunarak çağdaş tarım ortamındaki öneminin altını çiziyor.
Özet (Çeviri)
This thesis undertakes a comprehensive exploration of the development and implementation of Full-Convolutional Neural Networks (FCNs) for precise agricultural pest and vermin detection and classification. Precision farming, a cornerstone of modern agriculture, relies heavily on effective crop health management, with pest and rodent identification being a critical aspect. FCN, a specialized deep learning technique, exhibits unique capabilities by facilitating precise pest localization within crop images, regardless of input size. To ensure the research's credibility and efficacy, a diverse array of data sources is tapped, encompassing drones, stationary cameras, and handheld devices. High-quality images characterized by superior resolution and ideal lighting conditions are essential for maximizing model performance. Additionally, dataset diversity and rigorous professional-grade annotation processes significantly bolster model robustness. Annotation tools such as Labelbox are harnessed for accurate pest and vermin delineation, employing advanced techniques like bounding boxes and segmentation masks, with multiple reviewers engaged to minimize errors. This thesis not only presents a comprehensive roadmap for developing and deploying FCNs tailored to agricultural pest and vermin detection and classification but also offers invaluable insights into the seamless integration of cutting-edge technology into precision farming practices. The research thereby contributes to the enhancement of crop health management and the promotion of sustainable agricultural approaches, underlining its significance in the contemporary agricultural landscape.