Investigation the performance of new designed solar still integrated with solar cells
Güneş hücreleri ile entegre olan yeni tasarımlanan güneş cihazının performansının incelenmesi
  1. Tez No: 848874
  2. Yazar: AYAD RAMADHAN ATIYAH ATIYAH
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASER ALAIWI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmanın amacı, cam kapağın optimum eğim açısını seçmek için belirli koşullar altında belirli özelliklerde ve boyutlarda güneş enerjili damıtıcı tasarımı ve analizi yapmaktır. Bağdat şehri, büyük şehrin tuzdan arındırılmış suya olan ihtiyacı nedeniyle yılın belirli bir zamanındaki konumu ve sıcaklığının özelliklerini seçmek için seçildi. Çizim ve tasarımda SOLIDWORKS yazılımı kullanılacaktır. Daha sonra, diğer bazı önemli sonuçlara ek olarak prizmalar ve yoğunluk konturları gibi bazı sonuçları çıkarmak için CFD simülasyon sürecinde ANSYS Fluent yazılımı kullanılacaktır. Analizin yanı sıra, o günkü belirli şehir özellikleri ve hava koşulları kullanılarak tam bir kod yazılarak, ısı denklemlerinden yararlanılarak her saat üretilen su miktarına ilişkin sonuç ve grafiklerin çıkarılması için MATLAB yazılımı kullanılacaktır. , bu cihazın çalışma süresi sabah 9'dan akşam 5'e kadar seçilmiş olduğundan. Buharlaşma oranı ve güneş ışınımının yanı sıra camın ve emicinin gün içindeki sıcaklığı gibi diğer bazı faktörler için de sonuçlar ve ücretler çıkarılacaktır. Bu sonuçlar sayesinde en uygun açı bilinecektir. Optimum açı, aynı koşullarda bize en fazla miktarda tuzdan arındırılmış su sağlayan açıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to conduct a design and analysis of solar still with specific specifications and sizes under certain conditions to choose the optimal angle of inclination of the glass cover. Where the city of Baghdad was chosen to choose the characteristics of its location and temperature at a specific time of the year, due to the large city's need for desalinated water. The SOLIDWORKS software will be used in drawing and designing. Then, the ANSYS Fluent software will be used in the CFD simulation process to extract some results such as prisms and density contours, in addition to some other important results. In addition to the analysis, the MATLAB software will be used by writing a complete code using the specific city characteristics and weather conditions on that day, in addition to using heat equations in order to extract results and graphs of the amount of water produced every hour, as the working time for this device was chosen from 9 am until 5:00 p.m. Results and fees will also be extracted for some other factors such as evaporation rate and solar radiation, as well as the temperature of the glass and absorber during the day. Through these results, the optimal angle will be known. The optimal angle is the angle that gives us the largest amount of desalinated water at the same conditions.