Türk savunma sanayinde yarı otonom araçların makro ekonomik etkileri
Semi-autonomous in Turkish defense industry macro-economic effects of vehicles
- Tez No: 848883
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRÜ İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Savunma harcamalarının düzeyi ve bütçedeki payı dünyadaki her otorite, şirket ve ülke için oldukça önemlidir. Savunma harcamaları için ayrılan her kaynak, ülkenin zenginliğinden ve ekonomik kalkınmasından eksilmiş bir parça olarak görülebilir. Türkiye'nin coğrafi konumu ve sınırdaş olan veya olmayan diğer ülkelerle olan geçmiş ilişkileri göz önüne alındığında, bu maliyetler pratik olarak vazgeçilmezdir. İktisat literatüründeki tartışmasız sorulardan biri de savunma alımlarının ekonomik büyümeyi nasıl etkilediği ve hangi yönde olduğudur. Bu çalışmada, son dönemde Türkiye'deki savunma harcamaları ve yarı otonom araçların ekonomi ile ilişkisi incelenmiştir. Türkiye'deki savunma alım ve harcamalarının yarı otonom araçlar bağlamında ekonomi ve büyüme paralelinde etkisinin araştırıldığı bu çalışmada; dünya savunma sanayisinin, savunma harcamalarına ilişkin genel tablonun, Türkiye'de savunma harcamalarının genel durumuna ve finansman kaynaklarına, savunma sanayinin ekonomik etkilerine, savunma alımları ve büyüme ilişkisi arasında ortaya atılan farklı görüşlere, bu ilişkinin açıklanması amacıyla oluşturulmuş modellere yer verilmiş ve çıkan sonuçlar objektif bir şekilde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The level of defense expenditures and their share in the budget are very important for every authority, company and country in the world. Every resource allocated for defense expenditures can be seen as a part of the country's wealth and economic development. These costs are practically indispensable, given Turkey's geographical location and its past relations with other contiguous or non-bordering countries. One of the undisputed questions in the economics literature is how and in what direction defense purchases affect economic growth. In this study, recent defense expenditures in Turkey and the relationship of semi-autonomous vehicles with the economy are examined. In this study, the effects of defense purchases and expenditures in Turkey in the context of semi-autonomous vehicles in parallel with economy and growth are investigated; The world defense industry, the general picture of defense expenditures, the general situation of defense expenditures in Turkey and its financing resources, the economic effects of the defense industry, the different views put forward between the relationship between defense purchases and growth, models created to explain this relationship are included and the results are presented in an objective manner evaluated accordingly.